VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyla místa ve školkách

Liberec/ Ve školním roce 2010/2011 má být podle demografické studie o252dětí více, než jaká je kapacita libereckých školek. Město kritickou situaci řeší a vznikne iprostor pro soukromá zařízení.

23.2.2008
SDÍLEJ:

V Libereckých mateřských školkách se rozšiřují místa pro děti.Foto: Deník/ Petr Šimr

Prvních třicet pět míst pro děti ve školkách, které vznikly na základě demografické studie. To je začátek změny školské struktury vLiberci, která má zanedlouho přinést hned několik stovek dalších míst pro předškoláky.

Jak pro Deník uvedl náměstek primátora pro školství Ondřej Červinka, město vprvní fázi provádí technické úpravy, aby došlo kvytvoření vyšší kapacity současných školek. „Na jednotlivých školkách jsme přistoupili kopatřením, kdy se například doplnily toalety nebo se provedly drobné stavební úpravy. Tím se naplní přísné hygienické normy a zároveň se touto cestou zvýší počet dětí, které školka může přijmout,“ uvedl náměstek Ondřej Červinka.

Tímto způsobem došlo také knavýšení míst vmateřské školce Burianova, kde vzniklo dalších pětadvacet volných míst, a ve školce Na pískovně, kde přibylo desetmíst.

Slova Ondřeje Červinky potvrzuje také zástupkyně ředitelky mateřské školky Na pískovně. „Vnaší školce bylo pro naplnění hygienických norem potřeba provést úpravu na toaletách. Jsme rádi, že můžeme nabídnout odeset míst více, protože vposlední době je zájem oumístění dětí ve školkách skutečně vysoký,“ uvedl na dotaz deníku zástupkyně ředitelky Martina Eliášová.

Jak doplnil tiskový mluvčí města Liberce Martin Korych, město také plánuje otevření nových šlolek. Jedna ze dvou možností však zekonomických důvodů vypadla. „Potenciál vsobě skrývají idva objekty, které vminulosti sloužily jako předškolní zařízení typu mateřských škol, avšak následně byly uzavřeny. Konkrétně se jedná oobjekt vulici Konopná a objekt vulici Pekárkova. Oprava bývalé školky vKonopné ulici se však ukazuje jako nereálná, neboť náklady jsou odhadnuty na cca 20milionů korun,“ vysvětlil mluvčí důvod odstoupení od záměru školky vKonopné.tuaci řeší a vznikne iprostor pro soukromá zařízení.

Jak dále uvedl mluvčí města Martin Korych, druhá možnost nové školky, a to vPekárkově ulici, je zároveň spojena se vstupem koncepce soukromého sektoru vtéto oblasti vLiberci. „Budova vPekárkově ulici by se do sítě předškolních zařízení ve městě zařadit mohla, a to například formou provozování jiným subjektem než městem,“ předeslal Martin Korych.

Také podle náměstka primátora pro školství Ondřeje Červinky je prostor pro soukromé školky jedním znutných předpokladů pro zajištění kapacity nutné již vnejbližších letech a zároveň zvýšení kvality a komfortu, který je rodičům předškoláků vLiberci zatím zdaleka nedosažitelný.

„Jak jsem již minulý rok zdůraznil, město Liberec voblasti poskytování služby předškolních zařízení, musí také zohlednit možnosti soukromého sektoru. Vedle mateřské školky vprůmyslové zóně, která by měla vzniknout za podpory zde podnikajících společností, je voblasti provozu velký a doposud prakticky nevyužitý prostor pro podnikatelské aktivity,“ uvedl náměstek primátora Ondřej Červinka.

Podle něj přinese otevření města pro soukromé školky nejen doplnění kapacity, ale předně konkurenční prostředí, ve kterém si budou rodiče moci vybrat, jestli své dítě dají do školky městské nebo do školky soukromé.

„Zatím bych velice nerad hovořil opodrobnostech, jak bude nový systém podpory soukromých školek fungovat, protože věc doposud neprojednala ani rada města ani zastupitelstvo, ale od konkurenčního prostředí za rovných podmínek si slibuje prodloužení pracovní doby školek, zkvalitnění a rozšíření služeb a myslím, že zdaleka nebude vyloučená ani varianta nočních provozů školky,“ předeslal náměstek primátora města Ondřej Červinka, který má záležitosti mateřských školek vgesci svého resortu.

Autor: Jan Široký

Jak vnímáte situaci se zaplněním mateřských školek?

Nijak, netýká se mě to.

25 %

Na možnost malé kapacity mělo město myslet dřív.

25 %

Kdo chce, tak své dítě do školky vždy dostane.

0 %

Myslím, že současná situace je vyhovující.

0 %

Školky by neměly být dotované, ať si je zaplatí.

0 %

Je potřeba celou tuto oblast posílit.

50 %

Hlasovalo: 4

Anketa byla ukončena

23.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Motorkáři, ilustrační foto.

Motorkáři ohrožují lesy i lidi

Vandal poničil Gahlerův kříž, pozlaceného Ježíše ukradl

Vandal poničil Gahlerův kříž, ukradl pozlaceného Ježíše

FOTO: Tanečníci z Ghany roztančili Frýdlantskou ulici v Liberci

Liberec - 29. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2017 letos opět dorazil i do Liberce. Tentokrát s heslem: Tancem proti předsudkům!

Nekola: Štokr je hvězda! Kouč Dukly myslí na titul, repre teď neřeší

Liberec /ROZHOVOR/ – Po dlouhé a vyčerpávající sezoně přišel čas na zasloužený odpočinek. „Potřeboval jsem trochu zrelaxovat a tak jsem odjel s rodinou k moři," hlásí přímo z pláže Michal Nekola.

Zabil se při pádu z kola a další krátké zprávy z Libereckého kraje

Liberecký kraj - V uplynulých dnech se přihodily vážné i méně vážné věci. Některé bohužel s nešťastným koncem. 

GALERIE: Pozor na falešné hluchoněmé

Liberecký kraj - Bojovat proti organizované skupině, která operuje po celé České republice, je náročné. Falešným výběrčím na charitu hrozí maximálně bloková pokuta. V minulém týdnu opět dorazili do České Lípy. Letos je to zatím prý jediný známý případ v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies