Liberecká Občanská demokratická strana se o kroku Jiřího Drdy dozvěděla až od novinářů, což byl pro její představitele nepředstíraný šok.
Jiří Drda nejen že se rozhodl jít do krajských voleb na konkurenční kandidátce, ale navíc z ODS ani nevystoupil, ale dokonce i zaplatil členské příspěvky.
Jak pro Deník uvedli čelní představitelé ODS, pro Drdu to bude mít nepochybně jediný následek, a tím je jeho vyloučení z ODS. Jiří Drda na to však říká, že on zůstává stále věrný ideálům ODS, a pokud jej místní organizace vyloučí, tak to ve skutečnosti není on, kdo opouští ODS a její politické směřování, ale je to právě místní organizace občanských demokratů, která opouští politiku ODS tak, jak ji Jiří Drda společně s dalšími zakládajícími členy v devadesátých letech nasměroval.

Jiří Drda je primátor, který v Liberci zanechal nesmazatelně svou stopu. Pro jedny je Jiří Drda „otcem města“, pro jiné je naopak symbolem neekologického přístupu politiků k výkonu své moci.

Mezi hlavní díla, která za sebou Jiří Drda v Liberci zanechal, je místní spalovna, která byla a je mnohdy trnem v oku ekologům, ale podle Drdy je právě Liberecká spalovna ekologickým dílem.

Vzhledem k tomu, že kandidatura Jiřího Drdy do krajského zastupitelstva vzbudila rozruch nejen v Liberci, ale i v politických kruzích celé země, přináší Vám Liberecký deník jako první možnost promluvit si s bývalým primátorem a mnohaletým symbolem ODS on–line na stránkách Deníku.

Pokud se chcete bývalého primátora Jiřího Drdy na cokoliv zeptat, navštivte stránky Libereckého deníku ve středu 16. dubna 2008. Své dotazy můžete vkládat ve středu již od 13. hodin. Jiří Drda začne na vaše otázky odpovídat o hodinu později od 14. do 15. hodin.

Své otázky budete moci pokládat přímo zde

Dotazy můžete zaslat také emailem na internetovou adresu: dotazy.liberecky@denik.cz

Jiří Drda vs. Jiří Kittner
vyšlo dne 5. dubna 2008

Primátor města Liberce a místní představitel ODS Jiří Kittner se včera odpoledne dozvěděl od novinářů, že zakladatel ODS v Liberci a první porevoluční primátor Liberce Jiří Drda je na krajské kandidátce starostů. Co na to říká?

Jiří Kittner: Drda mě zklamal

Úplně obyčejně lidsky mě to zklamalo. Co na to mám říct? To se nedělá. Ano, pokud zastává jiný názor než ODS a bylo by to pro něj nepřekonatelné, tak mohl jednoduše vystoupit. To neudělal.

Stejně tak podle stanov mohl Jiří Drda požádat ODS o svolení, že bude na jiné kandidátce. Ani to ne.
Asi každý si myslí, že to stejně všichni víme již týden. Dokonce aspoň to by bylo slušné. Ne.

Že Jiří Drda kandiduje za jinou stranu, než je ODS, jsem se musel dozvědět od novinářů. To nezazlívám novinářům, pro ně je to práce, já tím jen konstatuji.

Kdyby pan Jiří Drda chtěl na krajskou kandidátku, tak to přece mohl říct. Tohle bylo zbytečné.

Vzpomínám si, když jsem kdysi šel k tehdy ještě primátorovi Jiřímu Drdovi do kanceláře. Čekal jsem přede dveřmi a skutečně jsem se trochu trémou klepal. Vždyť jsem se měl potkat s velkým Jiřím Drdou.

Z toho je asi patrné, jak moc mě od člověka, který si šel za svými názory vždy vzpřímeně a čelem, tato nečekaná a pro mě naprosto nevysvětlitelná akce mrzí, ale asi ani to není to správné slovo.

Je to volba Jiřího Drdy. A jaká je volba pro ODS, když nyní kandiduje proti ní? Ano, jistě dojde k jeho vyloučení, ale očekával bych, že spíš sám odstoupí.


Jiří Kittner


ALTERA PARS


Bez jediného slova vysvětlení se náhle ocitl první porevoluční primátor města Liberce a prakticky zakladatel liberecké ODS na kandidátce opozičního sdružení Starostové pro kraj. Proč?

Zakladatel ODS mlčky odešel

Občanskou demokratickou stranu zde v Liberci jsem spojil nerozlučně se svým jménem. Věřil jsem ideálům, se kterými jsme po revoluci chtěli dělat svobodnou pravicovou politiku. Něco bylo dobře, něco bylo špatně, ale dělali jsme tuto politiku pro město Liberec a pro Českou republiku.

Jakkoliv je politika bojovým mistrovstvím kompromisu, nikdy nepřestala a nepřestane mít základní pravidla.

Jako politik jste povinen naplňovat nějaký cíl a ideál, pro který vás lidé volili, kterému sám věříte a je podle vašeho názoru v té dané situaci nevíce dosažitelným stavem, ve prospěch instituce, kterou zastupujete a máte rozvíjet. Toto pravidlo je tím hlavním, podle čeho poznáte přípustný kompromis od nepřípustného.

Jiřímu Kittnerovi jsem opakovaně nabízel svůj návrat do komunální politiky, mnohokrát jsem uvnitř ODS upozorňoval na cíle, které jako ODS nemáme překračovat, skutečně jsem chtěl místní politiku změnit. To není mé rozhodnutí. Prostě zde již Jiřího Drdu nechtěli. A můj odchod z ODS. To nemohu udělat. Já jsem za ní vždy stál. Nemohu jen přihlížet. Musím něco udělat. Ano, asi mě vyloučí, ale kdo pak je v ODS a kdo není?

Jiří Drda