„Konkrétně klesl počet uchazečů o nové zaměstnání v celém kraji o 13 osob na 24 866 lidí. Od června roku 2008 tak poprvé zaznamenáváme měsíční pokles indexu nezaměstnanosti. Až do října, tedy měsíc co měsíc, lidí bez práce přibývalo,“ upřesnil analytik libereckého úřadu práce Ladislav Dvořák.

Nejvíc nezaměstnaných bylo k poslednímu říjnu z celého kraje v okrese Česká Lípa. Zde práci hledalo 12,8 procent lidí. „V okrese Česká Lípa došlo ke stagnaci a v okresech Liberec a Semily k poklesu nezaměstnanosti,“ uvedl Ladislav Dvořák.

Na druhém místě v počtu uchazečů o zaměstnání byl po České Lípě okres Jablonec nad Nisou s 11,3 procenty nezaměstnaných. Liberecko a Semilsko měly shodně stejné množství lidí bez práce, a to 9,4 procent.

„V Jablonci nad Nisou se projevují dopady vážné situace v průmyslu skla a bižuterie, podotkl analytik úřadu práce. „Na jedné straně to v ostatních okresech kraje vypadá, že dochází k určité stabilizaci nezaměstnanosti a že dopady předchozího propouštění slábnou. Avšak ani měsíc říjen se neobešel bez hromadného propouštění. V okrese Česká Lípa ohlásila jedna z firem propouštění dohromady 96 zaměstnanců,“ dodal.

O jedno místo se uchází 20 lidí

Nejvíc nezaměstnaných je na Novoborsku – 16,9 procenta, dále na Cvikovsku – 16,5 procenta, potom na Novoměstsku – 15,7 procenta, na Frýdlantsku – 15,5 procenta, Tanvaldsku – 13,3 procenta a na Železnobrodsku – 12,8 procenta.

Volných míst, evidovaných úřady práce, v minulém měsíci ubylo. K poslednímu září jich v celém kraji bylo 1450, na konci října pak už jenom 1276. „Na jedno volné místo připadá nyní 19,5 uchazeče, což je nejvíce v historii Libereckého kraje,“ připomněl Ladislav Dvořák.

Mezi profesemi, které by i při současné míře nezaměstnanosti mohly najít uplatnění, vedou švadleny a šičky, a to jak na Českolipsku, tak i na Semilsku. Liberecká nemocnice v současné době hledá celkem 15 lékařů a 37 zdravotních sester a střední škola managementu v Jablonci poptává 9 učitelů.