Česká mincovna začala razit další ze série kilogramových a půlkilogramových stříbrných investičních medailí věnovaných českým statutárním městům. Po osmi městech přišel na řadu sklářský, bižuterní a dnes i mincovní Jablonec.

„V příštím roce slaví město Jablonec 660 let od první zmínky o jeho existenci a 150 let od jeho povýšení na město. Jako předzvěst jubilejního roku získává reprezentativní medaili," uvedl s úsměvem Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

Jablonecká medaile je specifická tím, že je vytvořena absolventy jablonecké školy a vyražená v jablonecké mincovně. „Tím se jiné město pochlubit nemůže. Jsem velmi rád, že nastavená spolupráce všech tří subjektů se dále rozvíjí a vážím si toho," řekl primátor města Petr Beitl při premiérové ražbě.

Vyražená kilová medaile s motivem Jablonce nad Nisou s pořadovým číslem 1 na hraně patří městu Jablonec. Město si ji ale pochopitelně musí zaplatit. „Mohla přiřadit k městským insigniím, vlajce, znaku a primátorskému řetězu," zauvažoval primátor. Fakticky ji zástupci města od České mincovny dostanou na koncertu ke Dni české státnosti, který se koná v pondělí 28. září od 19 hodin v kostele sv. Anny. Lidé by ji podle primátora měli možnost vidět minimálně při Dni památek.

Hlavním motivem averzní strany medaile je jablonecká radnice se sítí ulic v pozadí, v nichž nechybí další jablonecký symbol přehrada Mšeno. „Šel jsem do velkých detailů, udělal jsem i jednotlivé hroby na hřbitově nebo vlny na přehradě. Trochu je vidět i tobogán, domy mají komíny a tašky," představil svou práci jeden z autorů Jakub Matouš s tím, že pracoval s rozlišením ve čtverci 6000 pixelů. „Ale medaile umím tvořit i do sádry," poznamenal Matouš, jehož dílem na předloze k medaili byla mapa města. Budova radnice v popředí je prací Ireny Hradecké. Reverz je pro všechny medaile z této série shodný. Pouze na prvních dvou na mapě České republiky ještě dva body statutárních měst tehdy chyběly.

Dá se tedy říci, že Jablonec je nejmladším statutárním městem, ale už svou medaili od včerejška má. Důvodem je především ten fakt, že je městem mincovním a především příští rok má dvě jubilea. Kdo by rád medaili vyobrazující Jablonec, ale nemá záměr pořídit kilo či půl stříbra, může se těšit na příležitostnou ražbu v rámci oslav. „Bude pamětní medaile ke 150 letům pro zasloužilé občany města, ale víc bych z programu oslav nechtěl prozrazovat, protože jej tvoříme. Ale medaile bude," slíbil primátor.

„Půlkilogramová i kilogramová stříbrná medaile mají stejný průměr, a to devadesát milimetrů, což z nich činí největší medaile, které razíme. Nejhodnotnější zlatá kilogramová medaile má průměr o pět milimetrů menší," uvádí Jokl s tím, že ani v tomto cyklu si na nezájem stěžovat nemohou. Kilogramové jsou emitované v exkluzivním nákladu pouhých 24 kusů a již polovina je rezervovaná sběrateli, pořídí je za 44 900.

Půlkilogramových medailí o stejném průměru a s identickým vzorem mincovna vyrazí dvakrát tolik a zákazník za ně zaplatí rovných 23 000 korun. V příštím roce do kolektivu statutárních měst s vlastní investiční stříbrnou medailí přibude Hradec Králové a Brno.