Nejčastěji se anorganická nanovlákna, která jsou extrémně šetrná k životnímu prostředí, budou moci využít v kosmetice, solárních článcích, lithium-iontových bateriích nebo katalyzátorech.

„Nový tip linky tak umožní výrobu a uplatnění nových materiálů například pro fotovoltaické články, které jsou alternativním zdrojem energie, nebo zlepšení kvality produktů kosmetického průmyslu, například pleťových ochranných krémů,“ upřesnil jednatel Elmarca Ladislav Mareš.

Česká republika je na špičce

To, že linku bude využívat další česká firma, znamená potvrzení pozice České republiky na úplné špičce tohoto rychle se rozvíjejícího oboru. „Naše firma je první na světě, která začíná v průmyslovém měřítku vyrábět anorganická nanovlákna, jako například oxid titaničitý nebo lithium titanát,“ uvedl Ladislav Jandáček, jednatel firmy Kertak Nanotechnology.

Materiály jsou velmi šetrné

Anorganická linka, jediná svého druhu na zeměkouli, měla světovou premiéru v březnu tohoto roku. Elmarco tehdy představilo materiály, které bude linka vyrábět, na své konferenci Nano for 3rd Millenium. „Anorganická nanovlákna jsou také předpokladem pro vznik takzvaných zelených produktů, tedy produktů, které jsou šetrné k životnímu prostředí a využívají i alternativní zdroje energie,“ poznamenal Janáček.

Podle jeho názoru posílí pořízení nové linky pozici společnosti na trhu a umožní ji vlastní rozvoj aplikací nanovlákenných materiálů. „Věříme, že ve spolupráci s vědci a Elmarcem budeme dodavatelem špičkových produktů z oblasti nanovláken ve světovém měřítku,“ podotkl jednatel firmy Kertak Nanotechnology.

Firma Elmarco zároveň v minulých dnech prodala již své pětačtyřicáté zařízení technologie Nanospider. Letos navíc otevřela v Liberci jediné světové centrum pro výzkum, vývoj a výrobu nanovlákenných technologií.