Do ceny vody na rok 2016 v regionu působnosti SVS se promítají výsledky jednání s akcionáři, tj. představiteli měst a obcí Ústeckého a převážné části Libereckého kraje, kteří dlouhodobě s vedením SVS diskutují o problematice ceny vody. Cena vody je zároveň stanovena v souladu s novým Podnikatelským záměrem SVS na roky 2016-2020, který byl akcionáři schválen na červnové řádné valné hromadě.

Cena V+S
pro rok 2016
Cena bez DPH
(Kč/m3)
Cena vč.
15 % DPH
(Kč/m3)
Voda pitná (vodné) 43,20 49,68
Voda odkanalizovaná (stočné) 42,02 48,32
Celkem cena vody 85,22 98,0

Ve vývoji ceny vody za poslední desetiletí došlo k výrazné změně. Zatímco meziroční navýšení ceny vody např. v roce 2005 činilo 10,2 %, následně v období podnikatelského záměru na roky 2011 až 2015 umožňovaly mantinely meziroční nárůst až o 7,5 %, tak pro rok 2016 se vedení společnosti podařilo po zohlednění všech požadavků, připomínek a reálných možností stanovit cenu vody tak, že meziroční navýšení představuje pouze 2,1 %.

Toto 2,1% navýšení odráží nejen současný vývoj inflace a spotřeby vody, ale také obsahuje zvýšení intenzity obnovy vodohospodářského majetku SVS, a zvýšení výdajů na opravy tohoto majetku.

Nárůst 2,1 % v absolutním vyjádření znamená navýšení ceny vody o 1,97 Kč za 1000 litrů vody ve srovnání s rokem 2015. Běžnou vanu si tak v příštím roce napustíte za cca 5,40 Kč a spláchnutí toalety vás vyjde na 0,30-0,60 Kč.

Dlouhodobé faktory, které v regionu SVS ovlivňují vývoj ceny vody

• Celkový počet obyvatel nestoupá, jen migrují v rámci regionu SVS do oblastí s nižší hustotou osídlení, čímž roste nákladovost na připojení 1 obyvatele.
Rozsah majetku SVS od vzniku SVS v roce 1993 výrazně vzrostl: u vodovodů o 25 % na cca 8 950 km, u kanalizací o 56 % na 3900 km, u čistíren odpadních vod o 232 % na 196. S tím rostou náklady na údržbu a fungování celé soustavy.
Důsledkem historicky podinvestované obnovy je to, že 65 % vodohospodářského majetku SVS je dnes daleko za svou životností a na jeho celkovou obnovu by bylo za současného tempa obnovy zapotřebí až 133 let. Přes postupný růst výdajů na obnovu majetek nadále stárne. Tempo obnovy proto potřebujeme výrazně zvýšit, ale razantněji zvýšit objem prostředků na obnovu není možné, protože vedle obnovy realizujeme i strategické, legislativou vyvolané investice, a to kvůli české legislativě mnohdy i nad rámec požadavků EU.
Státu „odtéká" významná část z ceny vody. V současnosti jde z ceny vody cca 33 % vlastníkovi na obnovu majetku, 41 % jde na provoz a 26 % si z ceny vody bere stát ve formě celé řady poplatků a DPH, aniž by se tyto prostředky někdy vrátily zpět do vodohospodářství.

Přes těžkosti neslevujeme ze základních principů

• SVS je zodpovědný vlastník, který nechce dopustit vybydlení vodohospodářského majetku, které by v horizontu několika desítek let ohrozilo jeho provozuschopnost. Neopomíjíme průběžnou tvorbu zdrojů na obnovu majetku a investujeme do ní v souladu se schváleným Plánem financování obnovy vodovodů a kanalizací.
SVS má zájem nadále udržet princip solidarity, kdy platí stejná cena pro obyvatele na celém území působnosti SVS bez ohledu na skutečné náklady v daném místě. To garantuje všem připojeným obyvatelům rovnou a spravedlivou dostupnost vody, jedné ze základních podmínek kvalitního života.
V rámci našich kalkulací klademe zvýšený důraz na udržení sociální únosnosti ceny vody, která podle Světové zdravotnické organizace (WHO) představuje 2 % z čistých příjmů domácností (výpočet vychází z podílu průměrných nákladů domácnosti na území působnosti SVS na cenu vody vč. DPH k celkovým průměrným čistým příjmům domácností, kdy průměrné příjmy jsou stanovovány jako vážený průměr údajů za Ústecký a Liberecký kraj s využitím údajů ČSÚ a průměrná spotřeba je stanovována pro aktuální rok z podkladů o skutečné spotřebě v oblasti působnosti SVS).

Závěrem

Ing. Bronislav Špičák, generální ředitel SVS, shrnuje: „Při průběžném vyhodnocování stavu našeho vodohospodářského majetku, sociálně-ekonomických parametrů, předpokládané výše inflace, trendu spotřeby vody a dalších skutečností jsme v konsensu s akcionáři zvolili variantu navýšení ceny vody o 2,1 %. Je na spodní hranici možného cenového rozpětí, abychom neohrozili fungování vodohospodářského majetku a přesto zachovali sociální únosnost ceny vody. Optimální, vyvážený vývoj parametrů ceny vody s ohledem na reálnou potřebu vlastních finančních zdrojů představuje strategický cíl nového Podnikatelského záměru SVS na roky 2016-2020. Pro města a obce v našem regionu je garancí, že cena vody zůstane pod hladinou sociální únosnosti."

Ilustrační foto.

AUTOR: SVS, a. s.