„Počet cizinců, kteří u nás pracují, je pořád stejný. Nejvíc máme Poláků, kolem 300. K tomu zaměstnáváme asi 250 pracovníků příležitostných, tedy krátkodobě na výpomoc, a mezi nimi je hodně Slováků,“ potvrdil mluvčí libereckého Densa Zdeněk Okleštěk. „Raději bychom dali práci lidem z tuzemska, i pro nás by to bylo jednodušší. Ale operátoři výrobních linek prostě mezi Liberečany nejsou,“ dodal.
Dělník, který například bydlí v Polsku 15 km od hranic, pak do práce dojíždí několik desítek kilometrů. Pokud se firma podílí na jeho dopravě, stoupají jí náklady. „Všechno je u cizinců komplikovanější. Například když dělník přinese neschopenku v polštině, a my se s tím musíme vypořádat podle českých zákonů,“ zdůraznil mluvčí Densa.
V Libereckém kraji sídlí 330 zahraničních firem, které mají nad 300 zaměstnanců. Podle údajů Úřadu práce v Liberci se jim zřejmě nevede špatně, protože každý rok zvyšují počet pracovníků. K poslednímu prosinci loňského roku měly tyto firmy o 1 171 víc zaměstnanců než v roce 2005.
„Počet zaměstnanců těchto zahraničních firem se zvedá každý rok. Například v roce 2005 stoupl o 1 390 a v roce 2004 o 1 793. Firmy stále rozšiřují počet pracovníků, a mezi nimi se také zvyšuje množství zaměstnávaných cizinců,“ řekl analytik Úřadu práce v Liberci Ladislav Dvořák. „Současně stoupá množství lidí, zaměstnávaných přes nějakou agenturu, které firma přijme krátkodobě, jen na výpomoc. Tito námezdní dělníci nemají stálé pracoviště, ani stůl a ani svou skříňku v šatně. Často je pracovní agentury najímají právě v zahraničí, hlavně na Slovensku,“ doplnil. Pracovníky z cizích zemí si nevypomáhají jen velké průmyslové podniky v kraji, ale i firmy z jiných odvětví. Mezi ně patří italská Tessitura Monti Cekia, která vyrábí bytový textil. Jak uvedl ředitel Petr Blaško, například šičky hledá firma i mezi Bulharkami.
Přestože v kraji stoupá množství zaměstnávaných cizinců, neznamená to podle analytika libereckého úřadu práce, že by některý z podniků na jedné straně využíval investičních pobídek od České republiky, ale přitom dával práci jen zahraničním dělníkům. A že by zatím dělníci z tuzemska brali podporu z Úřadu práce.
„Taková firma v kraji není. Přínosem pro kraj jsou i zaměstnávaní cizinci, protože tu utrácejí peníze a tak podporují zaměstnanost v jiných profesích,“ dodal Ladislav Dvořák.