VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závod odstartuje s rekordní účastí

Bedřichov - Tuto neděli se běží legendární závod Jizerské padesátky Memorial Expedice Peru. Už v prosinci byla vyprodána startovní čísla. Na start hlavního závodu se postaví čtyři tisíce běžců včetně velkých hvězd.

7.1.2011 1
SDÍLEJ:

HVĚZDY ZÁVODU. Mezi elitními běžkaři, kteří do Bedřichova zamíří, je i norský závodník Thomas Alsgaard (vlevo). Foto: Deník/ Petr Šimr

Letošní závod, Jizerské padesátky, který se v Bedřichově jezdí od roku 1968 má v záhlaví ročníku dvě čtyřky. A rekordní počet vyprodaných čísel. „Všech pět tisíc bylo vyprodáno. To se povedlo opravdu poprvé v novodobé historii závodu,“ potvrdil mluvčí závodu Tomáš Leixner. Závod tak naplnil svůj limit, který odpovídá jak kapacitě bedřichovského stadionu, tak i trati.

„Chceme, aby počet účastníků respektoval místní podmínky. Rozhodně nejde o to, aby to tu vypadalo jako v hypermarketu před Vánocemi,“ doplňuje Leixner. I tak se počet lidí v Bedřichově zvýší o tomto víkendu patnáctkrát! Další novinkou je hlavní sponzor, kterého po letech vystřídala ČSOB Pojišťovna.

Účastníci Expedice Peru
V květnu 1970 zahynuli v peruánských Andách :

Ivan Bortel (27), Arnošt Černík (44), Milan Černý (26), Vilém Heckel (52), Jiří Jech (38), Valerián Karoušek (41), Jaroslav Krecbach (24), Miloš Matras (37), Ladislav Majsner (34), Milan Náhlovský (26), Bohumil Nejedlo (38), Zdeněk Novotný (32), Jiří Rasl (34), Svatopluk Ulvr (32), Václav Urban (35)

Ostatní ale zůstává při starém včetně trati, která prošla v uplynulých letech úpravami, jež vedly k vyšší kvalitě závodu. Organizátory neděsí ani předpovědi počasí, které zkraje týdne varovaly před výraznou oblevou. „Předpovědi počasí sledujeme s nervozitou už od října. Typická povánoční obleva, která přichází před koncem roku, se letos trochu posunula, ale bohatá sněhová nadílka v prosinci vytvořila dostatečnou sněhovou rezervu,“ uklidňuje sebe i závodníky mluvčí závodu. Horší to bude s mazáním. Má být nad nulou, což znamená mazání tekutými vosky, klistrem a otázka je, co to udělá ve vyšších polohách, kde bude pravděpodobně nad nulou,“ popisuje loterii zvanou počasí.

„Vloni jsme promazala, letos se pořádně připravím,“ prozrazuje Milada Raslová, která kromě účasti v pětadvacítce bude závod také slavnostně zahajovat. Právě její manžel totiž patřil ke skupině horolezců z expedice Peru, jejichž památce je závod věnován. Počasí v minulosti už mnohokrát zamotalo organizátorům hlavy. Několik ročníků muselo být dokonce kvůli nedostatku sněhu úplně zrušeno. „Naposledy to bylo v roce 2007,“ připomněl Leixner. Závod se nejel ani v letech 1988, 1990, 1998. V roce 1993 byl ze stejného důvodu přeložen na březen.

Jizerská 50 je součástí mezinárodního seriálu maratónů. V roce 1995 byl závod zařazen do Euroloppetu. O čtyři roky později se Jizerská padesátka stala součástí světové ligy dálkových běhů Worldloppet. V roce 2003 se poprvé jela jako součást FIS Marathon Cupu. Řadí se ale i do užší společnosti vybraných závodů Ski Classics a domácí Skitour. Na startu bude vedle domácího favorita Stanislava Řezáče počtvrté i slavný Nor Thomas Alsgaard. V první vlně závodu nebudou chybět další elitní běžci. „Někteří už trénují přímo v Bedřichově,“ potvrdil včera ráno Leixner.

Záchranáři jsou připraveni
Jizerské hory - Šestnáct členů Horské služby s pomocí pěti sněžných skútrů dohlédne na zdravotní zajištění běžců, kteří se tuto neděli zúčastní závodu Jizerská 50. „Naši záchranáři budou mít k dispozici veškerou zdravotnickou techniku, kterou mohou v průběhu závodu použít. Ze zkušenosti mohu říci, že se to týká především drobných úrazů při střetu dvou a více běžkařů.

Častým důvodem pro náš zásah také bývá přecenění sil a následné vyčerpání,“ uvedl René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory. Dodal, že i přes nasazení většího počtu členů nebudou nijak omezeny stálé služby záchranářů v oblasti. Horská služba Jizerské hory takto asistovala u všech dosavadních ročníků padesátky. 44. ročník Jizerské padesátky startuje v neděli 9. ledna 2011 v 9 hodin z Bedřichova. Nejdříve v osmi vlnách odstartují ti, kteří pojedou nejnáročnější, padesáti kilometrovou trasu.

Od čtvrt na jedenáct pak vyjedou dvě vlny na trasu dlouhou 25 kilometrů. „Obě tratě jsou vždy připraveny pro klasickou techniku, to znamená, že fanoušci tzv. bruslení tento způsob jízdy na běžkách použít nemohou,“ připomněl náčelník Mašín. Zároveň apeloval na všechny účastníky, kterých se letos očekává rekordní počet, aby se na závod dobře připravili a především dbali na bezpečí nejen své, ale i okolních lyžařů. Častým důvodem pro náš zásah také bývá přecenění sil a následné vyčerpání,“ uvedl René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory.

Autor: Lenka Střihavková

Závod nemá připomínat tragédii, ale myšlenku běžeckého lyžování
Bedřichov – Je 31. května 2010. V Bedřichově se koná malá slavnost, která má velký význam pro členy rodin patnácti horolezců. Na den přesně před 40 lety je pohřbila kamenná lavina při zemětřesení pod peruánským Huascaranem. Teď jejich osud připomíná památník. Vysvětluje i to, proč závod nese v názvu Memorial Expedice Peru 70.

„Byla jsem malá holka, bylo mi deset, ta tragédie se stala a už se to nezmění, ale jsem strašně ráda, že myšlenka závodu žije dál. Chtěla bych všem, kdo se o to zasloužili hrozně poděkovat,“ zavzpomínala dcera jednoho z horolezců Alena Horáková, která si dosud schovává po svém tatínkovi číslo s třináctkou.

Všechno začala malá skupinka horolezců z TJ Lokomotiva Liberec, kteří vyběhli se svými kamarády a kamarádkami v zimě, přesně v sobotu 20. ledna 1969, z Bedřichova na hřebeny Jizerských hor, aby tak skoro nevědomky založili závod, jehož věhlas už po několika letech překročil hranice republiky.

„Nebyli to jen členové expedice, na něž se vzpomíná, byli mezi nimi i lidé z CHKO . Chlapi neměli v zimě co dělat a tak založili závod. Vzpomínám si, že byt byl tehdy plný lidí,“ vypráví Alena Horáková. V roce 1970 už se jel závod oficiálně. Absolvovali jej i téměř všichni členové květnové výpravy. Od příštího ročníku se už na jejich památku jel jako Jizerská padesátka – Memorial Expedice Peru.

Závod získal na popularitě, počet účastníků rychle rostl a desátého ročníku se zúčastnilo téměř osm tisíc lidí. Po otevření hranic v roce 1989 se počet přihlášených snížil a následně se ustálil na 2 500 závodnících.

„Nevím, jestli jsem ráda, že se závod stal takhle masovou záležitostí. Samozřejmě, že všichni sportovci jezdí především kvůli tomu, že chtějí vyhrát, ale nějak z běžeckého lyžování i ze sportu obecně vymizel požitek a čistota a stále víc stojí v popředí peníze,“ zamyslela se Eva Novotná. Manželka jednoho z horolezců a běžkyně, která v rozmezí let 1972 až 1974 dvakrát závody vyhrála.

Nor Alsgaard se do Jizerek těší
Liberec – Velká hvězda se objeví na startu 44. Jizerské 50, potřetí za sebou přijede pětinásobný olympijský šampion a šestinásobný mistr světa Thomas Alsgaard. Zatímco v roce 2009 byl Nor šestnáctý, loni překvapil senzačním druhým místem. Jak se mu bude dařit 9. ledna 2011? Zatímco v roce 2009 se nyní osmatřicetiletá legenda do Bedřichova přijela především zúčastnit, loni v lednu bojoval do posledních metrů o vítězství. Svůj návrat k běžeckému lyžování bere jedna z ikon běžeckého lyžování vážně – je součástí velkého týmu United Bakeries.

„Náš tým hodně vyrostl, na Jizerskou 50 nás přijede hned deset – šest závodníků a čtyři servismani,“ uvedl Alsgaard „Hodně se do Česka těším, Jizerské hory mi připomínají krajinu na sever od Osla a tratě se mi moc líbí. Vzpomínky na poslední závod jsou smíšené – kvůli počasí byly podmínky opravdu náročné, ale servismani odvedli skvělou práci a zachránily mě fantasticky připravené lyže. A druhé místo? To pro mě bylo hodně příjemné překvapení.“

Alsgaarda čeká druhá sezona po návratu do světa běžeckého lyžování. Závodí výhradně na maratonských tratích seriálu FIS Marathon Cup, vedle Jizerské 50 jel také italskou Marcialongu nebo slavný Vasův běh ve Švédsku.

Autor: Jaroslav Sedlák

Důležité informace

PROGRAM:
PÁTEK
7. ledna – Bedřichov

13.00 – O2 Bedřichovská 30 - 30 km volně
15.00 – Vyhlášení výsledků
18.00 – Slavnostní zahájení
18.30 – Dobová jízda – historický závod

SOBOTA
8. ledna - Bedřichov

10.00 – VZP Mini Jizerská - dětský závod
12.30 – Vyhlášení výsledků
14.00 – Jizerská firemní Penzijních fondů ČSOB - štafeta 4x3 km volně
15.30 – Vyhlášení vítězů
Liberec
18.00 – SkiFest Jizerské 50 v Liberci, náměstí Dr. Edvarda Beneše - koncert Tata Bojs

NEDĚLE
9. ledna - Bedřichov

9.00 – Jizerská 50 ČSOB Pojišťovny - 50 km klasicky
10.15 – Intersport Jizerská 25 - 25 km klasicky
12.30 – Vyhlášení vítězů

Doprava
9. 1. 2011

Společnosti BusLine, a. s. a Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a. s. zajišťují v neděli 9. ledna 2011 dopravu závodníků a návštěvníků 44. Jizerské 50 z Liberce a Jablonce nad Nisou do Bedřichova a zpět.
Spoje kyvadlové dopravy pojedou po trase linky MHD JABLONEC č. 1 z Jablonce n. N. ze zastávky Pražská do Bedřichova, odjezdy z Pražské budou v 6:15, 6:45, 7:00, 7:15, 7:30, 7:45, 8:00, 8:15, v pozdějších hodinách je spojení možné linkami MHD JABLONEC č. 1 nebo 21 dle jejich jízdních řádů.
Z Liberce pojedou autobusy ze zastávky Jablonecká naproti TJ Lokomotiva. Autobusy budou zdarma.
Kromě registrovaných závodníků a rezidentů bude veškerá osobní doprava do Bedřichova pouze na povolenky.

Spoje na padesátku pojedou zdarma
V den hlavního závodu Jizerské padesátky zajistí dopravu pro cestující a závodníky společnost ČSAD Liberec zdarma. Autobusy pojedou kyvadlově ze zastávky Liberec, poliklinika (Jablonecká ulice) do Bedřichova od 6.00 hodin do 9.30 hodin a zpět od 12.00 do 18.00 hodin.
Provoz pravidelné linky 540045 Liberec - Bedřichov bude 9. ledna upraven takto: spoje z Liberce do Bedřichova budou vedeny přes Jabloneckou ulici a Harcov (zastávky Tržní náměstí – Rudolfov, hasičská zbrojnice budou zrušeny), spoje z Bedřichova do Liberce budou vedeny přes Kateřinky, Horskou.

Autor: Jana Švecová

7.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Domy na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci 21. srpna 1968 v okamžiku, kdy do nich najel okupační tank.
84

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Chrastava má ze Zbuzan bod.
3

Gólman Chrastavy Zoul trefil tyč

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Filmovým návratům se letos moc nedaří

Studia Universal a Warner Bros. se pokusila oživit známé filmové hrdiny. Výsledkem jsou stamilionové ztráty.

Naboural mercedes a ujel

Liberec – Poškozený blatník a zadní nárazník. V takovém stavu našel svůj Mercedes Benz jeho majitel toto úterý.

Liberec nabral dech. "Hráli jsme výborně," chválil po výhře 3:0 kouč Trpišovský

Liberec – Liberec po parádním týmovém výkonu zvítězil ve 4. kole fotbalové ligy v Mladé Boleslavi jasně 3:0 a po domácí remíze s pražskou Spartou prokázal, že se s ním na prvoligové scéně musí vážně počítat!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení