VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štěpánková: Mistryně světa a Evropy není pod vodou vidět

Liberec - Diváci ji vidí jen při vstupu a výstupu z vody, jinak Zuzana hledá pod hladinou „5 tyčí“, což jsou body, které musí co nejdříve projet. A pak se dá pozorovat, jak se pohybuje malá bójka, kterou má uvázanou za ramena. Nejprve si nasadí neoprenový oblek, ploutev, brýle a dýchací přístroj, v němž je umístěn kompas, na kterém jsou napsány jednotlivé kontroly (pozn. Vždy je na kompasu napsán azimut a délka metrů, které má ujet, aby našla kontrolu), aby trefila cílené body. A pochopitelně plavala co nejrychleji.

25.3.2011
SDÍLEJ:

JAKO OPERNÍ DIVA. V gala, bez neoprenu, ji nikdo na vyhlašování ankety Nejúspěšnější sportovec Liberecka nepoznal. Skončila osmá.Foto: DB

Jen pro upřesnění, o jaké disciplíny se jedná?
Je šest druhů disciplín: PARALEL – závod dvojic na krátkou vzdálenost (220 m), jednu kontrolu obeplaveme, druhou musíme najít a posléze se trefit do cílového třímetrového pásma dříve než soupeř. Kdo je rychlejší, postupuje do dalšího kola. M-KURZ – plaveme do písmene M, body pouze obeplouváme a v cíli se musíme trefit do 30metrového pásma, čím jsme blíže středu, tím máme větší počet bodů. HVĚZDA – disciplína, která se plave, jak již název napovídá, do tvaru hvězdy. Je zde 10 kontrol.

Na střídačku vždy jednu z kontrol obeplaveme a další musíme najít. TYČE – 5 kontrol a každou z nich musíme najít. MONK – závod dvojic, které jsou svázané 2,5 metru dlouhým provazem. Jeden z dvojice má mapu, ze které čte trasu. Ten druhý má na zápěstí kartičku a u každé z kontrol ji pod vodou musí označit kleštičkami. Opět je zde pět kontrol, podobné jako u tyčí. SJÍŽDĚNÍ – závod družstev. Ze čtyř různých startů vystartují závodníci současně. Dvojice se pak střetnou na první kontrole a společně pokračují k dalšímu bodu, kde se již setkají s další dvojicí a všichni pak společně vyráží do cíle. V cíli je opět potřeba se trefit do cílového pásma. Čím jsme blíže středu, tím máme lepší bodové ohodnocení.

Z těchto šesti, co plavete nejraději a v čem jste získala nejvíce úspěchů?
To je těžké říci, mám ráda všechny disciplíny. Světové tituly jsem získala ve všech disciplínách kromě paralelního slalomu, tam je mi tajemství úspěchu zatím ještě utajeno. Ale přece jen nejvíce mých sympatií má disciplína tyče, ve které jsem získala první titul. Je také nejvíce předvídatelná. Již v průběhu závodu máte alespoň trošku ponětí, jak se vám pod vodou daří, což se o ostatních říci nedá.

Jak dlouho se tomuto nezvyklému sportu věnujete?
Od první třídy jsem plavala klasiku. To mi vydrželo celou základní školu. Na konci tohoto devítiletého období jsem přešla na ploutvové plavání, se kterým jsem se také vydala na Sportovní gymnázium v Pardubicích. V 15 letech jsem si udělala potápěčské zkoušky, které musíte mít splněné, pokud se chcete věnovat orientačnímu potápění. Po střední škole jsem šla na Technickou univerzitu v Liberci, abych mohla více a lépe trénovat. No a už tomu je 9 let, kdy jsem propadla potápění.

A proč právě potápění?
Je to neuvěřitelná rychlost a pocit, který ani nedokážu popsat. Skočíte do vody, roztluče se vám srdce a jediné, co slyšíte je váš dech, soustředíte se jen na vodu a na rychlost. A pak je najednou konec závodu, bolí vás nohy, nemůžete popadnout dech, ale to je ten důvod, proč to dělám. Dokud se vynoříte a slyšíte potlesk lidí na břehu, tak se bolest okamžitě odplaví z těla a mohla bych jet znova.

Aqua Liberec je v Čechách top týmem, prakticky všichni jste reprezentanty a trenér Silný je i repre trenérem. Jak to děláte, že jste nejlepší, když voda v přehradě je stále kalná?
Kalná voda v přehradě je naším plusem, což se ukázalo i letos, když v Liberci v létě probíhalo mistrovství Evropy. Získali jsme neuvěřitelný počet medailí, jak v juniorských, tak v dospělých kategoriích, kde jsme si také vylovili zlaté medaile za Sjíždění (muži i ženy). Většina závodníků z ostatních zemí trénuje v čistějších vodách a hlavně teplejších. Ale mně osobně vyhovují čistější vody, kde mohu jet rychleji než ve vodách kalných.
Přes zimu chodím plavat jen 2x týdně.

Je to spíše jen proto, abych pro vodu neztratila cit. V zimě a na podzim spíše nabírám fyzickou kondici, chodím 5x týdně na spinning, což mi v létě pak neuvěřitelně pomáhá. O víkendu chodím hrát squash a tak nějak pořád něco dělám. Čím se více blíží jaro a léto, tak přidávám tréninky ve vodě a ubírám suché tréninky. Tento styl trénování se mi již několikrát osvědčil.

Jste z Pardubic, jak jste se do Liberce dostala?
Jelikož je tady celý národní tým a velká základna, tak jsem si řekla, že půjdu studovat dál do Liberce. Už jsem zde pět let a letos ukončuji své studium na Technické univerzitě. Po celou dobu bydlím na kolejích.

Jaký sport ještě „provozujete“ nebo který vás baví?
Jsem instruktorka lyžování a tento sport je hned po potápění můj nejoblíbenější. Věnuji se také cyklistice, jak silniční, tak horské, ale pouze pro potěšení a v rámci tréninku, ne profesionálně. Hraji squash, badminton. A snad kromě běhání mám ráda všechny sporty.

Loni se vám dařilo, na liberecké přehradě se konalo mistrovství Evropy… Byl to váš nejlepší rok?
Světový pohár se konal na Kristýně, kde se také v létě mělo konat mistrovství Evropy, které bylo bohužel kvůli záplavám přemístěno do Liberce. Pro náš tým to však byl přínos, získali jsme celkem 17 cenných kovů. Můj nejlepší rok to nebyl, i když jsem získala dva evropské tituly (jeden byl společně se Zuzanou Dvořákovou, Eliškou Vilímovou a Naďou Tylovou) a dvě stříbrné medaile (kde opět jedna z nich byla se Zuzanou Dvořákovou) a celkové vítězství světového poháru. I přes toto všechno byl mým nejúspěšnějším rokem rok 2008.

Co rok 2011? Co vše absolvujete?
Na mistrovství světa bychom se měli vydat do Kolumbie. Pak každoroční kolotoč Světových pohárů (Francie, Maďarsko, ČR, Německo, Egypt, Estonsko, Rakousko), nevím, kde jsou závody přesně naplánované a zda nebudou ještě nějaké změny, ale do pěti z těchto zemí bychom rádi s týmem zavítali.

Autor: Miloslav Cihlář

25.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Ilustrační foto.

Mladou mámu a její miminko po nehodě transportoval vrtulník

Přehrada bude v srpnu možná bez aut

Liberec – Jen pěší a cyklisté by se měli v srpnu dostat do ulice Zvolenské podél liberecké přehrady. Radní totiž schválili žádost o její uzavírku od hráze k začátku přehrady. Není to ale z důvodu opravy silnice, ale na přání lidí, říká vedení města.

Hasiči vyjeli kvůli bouřce k desítkám událostí

Liberecký kraj – Silný vítr lámal stromy. Živly ukázaly největší sílu na Českolipsku a Jilemnicku.

Problém mezi nemocnicemi má vyřešit superaliance

Liberecký kraj – Společné memorandum má představovat fungující uskupení zdravotnických zařízení ve vlastnictví Libereckého kraje. Tedy Krajské nemocnice v Liberci a Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. V platnost má vstoupit příští měsíc.

Začíná Tulifest. Vítěze čeká Benátská!

Liberec – Už po čtvrté odstartuje v pátek 23. června v Liberci přehlídka začínajících hudebníků s handicapem i bez něj Tulifest 2017. Zúčastní se jí sólisté i kapely všech žánrů a všech věkových kategorií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies