Basketbalisté Slavie TU Liberec dvakrát prohráli na hřištích soupeřů

Liberec - Liberečtí vysokoškoláci prohráli obě utkání ve II. lize, jak ve Svitavách o dvacet, tak i v Šumperku o pouhých šest bodů. Útočná fáze Libereckých byla ve Svitavách slabší, škoda že její zlepšení v Šumperku body nepřineslo.

13.11.2008

Více jak dvoumetrový (209 cm) basketbalista Slavie TU Jan Smeták (v bílém) brání soupeře. Foto: Deník/ Miloslav Cihlář

Basketbal Svitavy – Slavia TU Liberec 72:52 (23:14, 40:28, 56:40)

Základní sestava ve složení Zelený, Buchar, Priputen, Zázvorka a Smeták začala velmi dobře a v 5. minutě byl stav 8:8. Jenže pak přišel totální střelecký výpadek a domácí se během následujících čtyř minut ujali vedení 22:8. Trenér Klíma poslal na hřiště postupně Hrušku, Šimmra, Neumanna, Pomikálka a Zmeškala, kteří závěr první čtvrtiny zkorigovali na rozdíl 9 bodů.

Tato sestava nastoupila i na začátek II. čtvrtiny a teprve čtvrtý faul Hrušky byl impulsem pro její změnu. Hráči z lavičky předváděli podstatně lepší hru a byli domácím kvalitnějším soupeřem. Bohužel i tuto čtvrtinu Liberec prohrál 12:16, když se nedařilo střelecky a pod košem nebyli Liberečtí schopni se prosadit. Do II. poločasu chtěla Slavia smazat 12bodové manko, ale opak byl pravdou. Byť tuto čtvrtinu hrála velmi dobře, rozdíl narostl na 16 bodů a bylo 56:40 pro domácí.

V poslední čtvrtině se domácím dařilo velmi dobře bránit a eliminovat libereckou snahu o rychlé zakončení. Naopak Svitavy rychlými protiútoky hosty přehrávaly. Za sedm minut Liberec nedal koš ze hry, pouze Zmeškal trefil dva trestné hody. Rozdíl ve skóre narostl na neuvěřitelných 27 bodů ve prospěch domácích. Poslední tři minuty utkání Liberec praktikoval vysunutou osobní obranu a domácí trestali pouze ze šestek.

„Naše obrana pracovala dobře, když na hřišti soupeře inkasovala pouhých 72 bodů, ale tragická byla útočná fáze. Úspěšnost z pod koše jsme měli 32%, střelby za dva body 19% a střelby za tři body 33%. Stejně tak jsme za utkání ztratili 16 míčů a dali tím soupeři možnost rychlého zakončení. V utkání si zaslouží pochvalu Zmeškal a nováček v týmu Vonička, který se dokázal prosadit i střelecky,“ hodnotil trenér Jiří Klíma.

Body: Šindelář 21, Špaček J. 13, Teplý 12 - Smeták 9, Buchar 9, Zmeškal 9, Zelený 8, Hruška 7, Vonička 4, Neumann 3, Zázvorka 2, Šimmr 1, Porteš 0, Pomikálek 0, Priputen 0. Fauly: 18:22, TH: 22/15:17/11, trojky: 3:7.

Šumperk – Slavia TU Liberec 77:71 (15:16, 41:31, 55:48)

Základní sestava Pomikálek, Zmeškal, Hruška, Neumann a Šimmr rozehrála utkání proti nováčkovi v bouřlivém prostředí velmi dobře. Na začátku 8. minuty bylo sice skóre 6:8, ale kvalitní obrany převládaly nad útokem. V průběhu celé čtvrtiny si Liberec udržoval nepatrný náskok nejen ve hře, ale i ve skóre. Trenér poslal na hřiště postupně další hráče tak, aby si ověřil jejich momentální formu a především psychickou pohodu.

V průběhu 2. čtvrtiny se domácí začali prosazovat agresivní obranou na hráče s míčem a využívat všech možných způsobů bránění pod vlastním košem. Slavia čtvrtinu prohrála o 9 bodů, které byly rozhodující pro celý vývoj utkání. V poločase bylo na ukazateli skóre 51:41 pro domácí. Do II. poločasu nastoupil Liberec s pozměněnou obranou, kdy začal praktikovat zónu 3-2, která se ukázala jako velmi úspěšná. Hned na úvod 3. čtvrtiny Liberečtí vstřelili 7 bodů, domácí kontrovali trojkou a 3 trestnými hody. Od 6. minuty této čtvrtiny již domácí stříleli jen trestné hody.

Na konci 3. čtvrtiny, kdy Liberci dobře bránil v zóně, byl stav utkání 55:48 pro domácí. V této fázi hry předváděli opět výborné výkony Zelený a Buchar, kteří svými úspěšnými střelami z perimetru drželi soupeře na dostřel. Definitivní rozuzlení nastalo v 8.minutě poslední čtvrtiny, kdy po koši Zeleného Liberec snížil na 7 bodů a několikrát doskočil nebo vybojoval míč soupeře, který vždy fauloval. Jenže ze 7 trestných hodů jen dva proměnil. Čas rychle ubíhal a tak hráči dostali pokyn soupeře faulovat. Ten však bohužel šestky proměňoval o něco lépe.

„Za předvedený výkon je nutno pochválit všechny hráče, především za obrannou činnost ve druhém poločase i bojovný výkon ve velmi bouřlivém prostředí, kterému podlehli oba mladí a nezkušení rozhodčí. Chybělo trochu štěstí a především pevná ruka při střelbě trestných hodů,“ potvrdil Klíma.

Body: Wiesner 20, Miller 17, Poštulka 10 - Zelený 20, Buchar 16, Hruška 9, Šimmr 8, Smeták 5, Zmeškal 5, Zázvorka 4, Neumann 2, Priputen 1, Pomikálek 1, Potreš 0, Vonička 0. Fauly: 22:30, TH: 37/25:32/10, trojky: 6:11.

Příští utkání nastoupí Liberec na domácí palubovce v sobotu 22. listopadu od 18 hodin proti Tesle Pardubice a v neděli 23. listopadu od 10 hodin proti Žďáru n. S.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy.

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Sychrov – Podařilo se! Liberecký kraj se znovu ocitne v České knize rekordů.

První tři body po výhře nad Slavií

Liberec - Slavia s osmi hráči ligové soupisky proti dvěma Libereckým, s pěti kvalitními cizinci v základu. Dalo se tedy tušit, že Liberec ani napotřetí nevyhraje.

Že by to šlo bez tréninků?

Liberec - Šok! Za 33 minut vedli studánečtí fotbalisté v premiéře I. A třídy nad Desnou 4:0! Co se děje, ptali se přítomní diváci, kteří domácí nepoznávali. Těm to prostě vycházelo. "Přitom jsme moc netrénovali. V úterý jsme byli ve čtyřech, ve čtvrtek nás bylo jedenáct," říkal předseda Studánky Lukáš Palán.