VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do roubenky se zakousl bagr

Železný Brod - Památkově chráněný dům musel k zemi. Předchozí majitel jej naplnil odpadky od sklepa až na půdu. Při vyklízení šlo o život.

8.12.2015
SDÍLEJ:

Památkově chráněná roubenka v památkové rezervaci Trávníky již zmizela. Byl v totálně havarijním stavu, hrozilo, že spadne.Foto: archiv

Smutný konec potkal krásnou roubenou stavbu v památkově chráněné rezervaci Trávníky v Železném Brodě. Před několika dny se do ní zakousl bagr.

„Je smutné, že roubenka musela být zbourána. Pro její záchranu jsme se snažili udělat maximum, nicméně bezpečnost a zdraví obyvatel jsou vždy na prvním místě, stejně jako přiměřeně hospodárné nakládání s finančními prostředky města," přiblížil František Lufinka, starosta města Železný Brod.

V krátké době tak unikátní Trávníky přišly o oba domy.

Železnobrodská radnice již v létě 2014 vykoupila obě nemovitosti ve veřejné dražbě kvůli exekucím na majitele. Jen o několik dní později šel k zemi první, památkově nechráněný, dům.

Město za obě nemovitosti zaplatilo v dražbě 350 tisíc korun. Další peníze musí na sanaci obou míst platit stále. „Odpadky z prvního domu jsme ještě třídili, díky tomu jsme za jeho likvidaci zaplatili řádově dvě stě tisíc korun. Bez třídění by to bylo nejméně o sto tisíc více," popsal František Lufinka. Podobně město postupovalo i v případě roubenky.

Kvůli legislativním lhůtám se ale pracovníci Technických služeb dostali k vyklízení roubenky až na konci listopadu letošního roku.

Během vyklízecích prací došlo k pracovnímu úrazu pracovníka, který se propadl podlahou domu. Na základě této nehody stavební úřad okamžitě zastavil vyklízecí práce a zakázal vstup do objektu. Po dohodě byl objednán statik pro vypracování statického posudku. Z důvodu posouzení celé situace stavební úřad vyzval město, jako vlastníka stavby a dotčené orgány, včetně orgánů památkové péče, k účasti na kontrolní prohlídce dne 3. prosince.

Na základě posudku statika a podle výsledku kontrolní prohlídky, stavební úřad okamžitě nařídil nutné zabezpečovací práce, spočívající v odstranění nesoudržných částí stavby.

Hrozilo zřícení domu.

Stavebně-technický stav domu bezprostředně ohrožoval okolí a zřícení konstrukcí mohlo nastat každým okamžikem. Nešetrné nakládání bývalého majitele s touto památkou bohužel zanechalo silné stopy na celé budově. Nosné konstrukce z dřevěných prvků byly zcela uhnilé a staticky nestabilní. Na nosných stěnách byly značné trhliny, štítová stěna byla vyboulena. Stropní dřevěné konstrukce byly napadeny dřevokaznými škůdci dřevomorka, houba, hniloba atd. Podle statického stanoviska byl objekt v takovém stavu, že jej nešlo opravit.

V průběhu provádění nutných zabezpečovacích prací nejprve odstranili zbývající část střechy, která se doposud nezřítila, dále pak odstranili zřícené stropní konstrukce.

Během těchto prací nadále s bagrem vyklízeli odpad z domu, který nebylo možno vyklidit ručně z důvodu hrozícího nebezpečí úrazu. Při provádění prací zjistili absolutní nesoudržnost dvou zbývajících stěn, dřevěné roubení bylo zcela zpráchnivělé a na místě jej museli odstranit.

„Bohužel úřady zabývající se památkovou péčí nebyly schopny po dlouhá léta přinutit předchozího majitele alespoň k dílčí údržbě objektu, takže město získalo dům v takto zdevastovaném stavu," doplnil starosta Železného Brodu František Lufinka.

Autor: Jan Sedlák, Redakce

8.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Giorgio de Chirico: Piazza d´Italia, 1971. Sbírka H. Klewana.
3

Výstava v Oblastní galerii v Liberci trhá rekordy

Višňová porazila Rovensko 4:2. Višňová je ve žlutomodrých dresech.
7

Krajský fotbal - Liberecký kraj

Zloději na festivalu vykrádali stany i kapsy návštěvníků

Doksy – Festival Mácháč přilákal do Doks nejen fanoušky taneční hudby, ale i zloděje.

Stará chata na Smědavě má zmizet, majitel chce postavit novou

Bílý Potok/Smědava – Plány na novou podobu chaty na Smědé zatím příliš nadšení nevzbuzují.

Zloděj ukradl modely letadel. Způsobil škodu přes 50 000 korun

Liberec – Neznámý zloděj se vloupal do řadové garáže ve Slepé ulici na Vápence. Namísto auta či kola zde však odcizil modely letadel za více než 50 tisíc.

Okresní fotbal: Žibřidice nakonec přejely Vratislavice, i když prohrávaly

Liberec - Žibřidice před soutěží ohlásily atak na špici tabulky a výkon ve Vratislavicích jejich ambice potvrzuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení