VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Základní škole Vrchlického sbírají víčka pro Danečka Trdlu

Liberec - Žáci a pedagogický sbor ZŠ Vrchlického v Liberci se zapojili do sbírky „Víčka pro Danečka".

4.4.2013
SDÍLEJ:

Sbírka pro Danečka.Foto: archiv

Malý Danielek se narodil předčasně ve 29. týdnu těhotenství dne 20. 9. 2011. Za tento předčasný porod zcela jistě mohla autonehoda, kterou zavinil opilý řidič. Lékaři nedávali miminku téměř žádné naděje, hned v prvních dnech života mu praskly obě plíce. Ale Danielek se rozhodl žít a bojovat navzdory osudu, který si s ním a jeho rodinou zahrával.

Jako zázrakem se začal Danečkův stav pomalu zlepšovat a podařilo se ho stabilizovat. Po téměř čtyřech měsících byl propuštěn do domácí péče. Tam jej čekali další dva sourozenci, kteří se na něj moc těšili. Po dvou měsících se začal Danielek zpožďovat ve vývoji. O další čtyři měsíce později byla u Danečka zjištěna velmi těžká forma epilepsie a je mu taktéž diagnostikována mozková obrna.

Danielek vyhrál nad epilepsií pomocí alternativní léčby a nyní se záchvaty vůbec neobjevují. EEG mozku je čisté, záznam jako zdravé dítě, takže má teď velkou šanci jít dopředu. malý Daniel.

Intenzivní rehabilitace může udělat pokrok v Danielkově vývoji. Bohužel tato rehabilitace je velmi nákladná 2 týdny v rehabilitačním centru Adeli na Slovensku stojí devadesát tisíc korun. Daneček šesti týdenní terapii v centru podstoupil v patnácti měsících. Rehabilitace ho posunula zase tam, kde byl před útokem epilepsie, dohnal vše, co zapomněl. Danielek obrovsky ožil, pořád se směje, zase je vidět jakou má radost ze života. Díky jejich unikátnímu cvičení také zesílil. Další rehabilitaci by měl Danielek absolvovat v dubnu. Rodiče se snaží získat finanční prostředky na tuto léčbu všemi možnými cestami. Je zde šance, že díky těmto rehabilitacím bude možná jednou i chodit!

Jedna z cest k získání potřebných peněz je sběr víček z PET lahví, mléka a džusů.

Na nákladnou léčbu je potřeba nasbírat patnáct tun víček. Ve sbírce se prozatím podařilo nasbírat dvě tuny.

Na ZŠ Vrchlického jsme již nasbírali čtyři pytle víček a sběr stále pokračuje. Ukončit sbírku bychom chtěli koncem května. Poté předáme nasbíraná víčka Danečkově mamince do Jablonce nad Nisou. Věříme, že i naše trocha pomůže zajistit Danečkovi kvalitnější péči a snadnější život!

Zapojit se můžete i vy! Více informací o probíhající sbírce naleznete na profilu Daneček Trdla na facebooku.

Jana Kuhnová, vychovatelka ŠK, ZŠ Vrchlického Liberec

Pomoc dětem, která nikoho nezruinuje připojte se a sbírejte

Víte, že sběrem víček od PET lahví můžete pomoci těžce nemocným dětem? Díky jejich výkupu získávají nemocní finanční prostředky, které potřebují na svoji mnohdy nákladnou léčbu, na kterou bohužel pojišťovny nepřispívají nebo přispívají velice nízkým dílem. Nákladná léčba však bývá přílišným výdajem v rodinného rozpočtu.

Přispívají na péči o nemocné děti

Brněnská firma HOTTECH s. r. o. , která víčka vykupuje, se zabývá zpracováním materiálů, ze kterých jsou vyráběna právě víčka (PET, HDPE, PVC, LDPE, PP, PS). Běžnou výkupní cenou v ČR je 3 -5 Kč / kg. Protože firma nepovažuje výkup víček za obyčejný obchod a snaží se postiženým dětem pomoci, vykupuje víčka za nejvyšší výkupní cenu (7,00 Kč za kg dodaných vytříděných víček).

Na facebookovém profilu HOTTECHu vidíme řadu handicapovaných dětí, kterým je tímto způsobem přispíváno na drahou léčbu. Zmíníme se o hrstce dětí, které pomoc ostatních potřebují.

Barborka je jedenáctiletá slečna, která je připoutána na invalidní vozík. Její diagnoza je DMO spastická dipareza. Chodí do základní školy v Chrudimi spolu s ostatními zdravými dětmi. Aby se Barborčin stav zlepšoval a nepociťovala tolik rozdíly mezi ní a chodícími kamarádkami, potřebuje léčbu v Adeli centru Piešťany, která je velmi drahá (110.000 Kč), ale účinná. Díky této léčbě je schopna stát u opory, učí se chodit v chodítku, píše tiskacím písmem, kreslí i přes původně negativní prognózy lékařů. A právě na tuto léčbu prosí i její rodiče o sbírání víček…

Justýnka je 3,5letá holčička z Pardubic. Její maminka jí přezdívá malá lady Williamsová a ne bezdůvodně. Justýnka totiž trpí Williamsovým syndromem, genetickou vadou, kdy jí na sedmém chromozomu chybí asi dvacet genů. To jí přináší celou řadu zdravotních problémů, mentálně je na úrovni čtrnáctiměsíčních dětí.

Šestiletá Anička, která trpí vzácnou genetickou vadou Rett syndromem. Nechodí, nemluví, nemá úchop, je autistická, trpí hyperventilací, stereotypními pohyby rukou a dalšími problémy. Přesto všechno se umí nádherně smát a je to velká bojovnice. Přibližně půl roku podstupuje biologické léčby, na které výtěžek z víček jde.

Kubík trpící dětskou mozkovou obrnou. Je hodně dalších dětí, o kterých již nepíšeme.. (O dětech se dočtete na facebookovém profilu firmy HOTTECH s.r.o.).

Pomáhají školy i mateřské školky

Napišme pár řádků o příběhu Danečka Trdly z Jablonce nad Nisou. Celý jeho nešťastný příběh začíná ve 24. týdnu těhotenství, kdy jeho maminka měla autonehodu, díky níž se miminko začalo hlásit předčasně na svět. Maminka byla letecky transportována do Prahy, kdy po 14ti dnech (v 28. týdnu těhotenství) začal porod. V úterý 20. září 2011 se v 17:51 narodil Danielek císařským řezem ve 28+6tt s váhou 990 g. Malý Daneček bojoval, jak jen mohl. První jeho dny byly kritické. V průběhu noci musel být zaintubován, druhý den extubován a to byla chyba. Kdyby zůstal pár dní zaintubovaný, mohlo být vše bez následků. Chlapův mozek byl poškozen.

Miminko prošlo prudkým krvácením do plic, acidózou (okyselení krve), močilo krev, mělo problémy s dýcháním, infekcí krve, těžkým zápalem plic.. ale bojuje dál. (Více si o Danečkově boji můžete přečíst na http://www.babyonline.cz/maminka/pribehy-z-bol/boj-danielka-o-zivot. )

Velice dobře se osvědčil pobyt v Adeli centru na Slovensku. Maminka se sourozenci a přáteli proto shání prostředky na chlapečkovu léčbu.

Sběrné místo je v Jablonci nad Nisou. Pokud by se našel kdokoliv, kdo by se rozhodl víčka nevyhazovat do popelnice, ale skladovat, prosíme, ozvěte se na email.adresu vickaprodanecka@seznam.cz

Se sběrem víček se snaží pomoci rovněž MŠ Zásada i MZŠ Zásada. (Zajisté je už více sběrných míst, než pouze v Zásadě..)

Chlapečka najdete rovněž na facebooku, kde má svůj profil: Daniel Trdla.

A jaká víčka se sbírají? Víčka od pivních sudů tzv. KEGy (označení PS či 6 v trojúhelníku), víčka od kávy zbavená polepek a papíru uvnitř, víčka od šlehačky, od PB lahví, aviváží (označení PP či 5 v trojúhelníku), víčka z krabiček od žvýkaček zbavená nálepek s označením HDPE, PE-HD (2 v trojúhelníku) či víčka od PETek, Cappy, mléka (2 v trojúhelníku), rovněž i žluté obaly od Kinder vajíček a odměrky od Sunaru.

Naopak nesbírají se víčka korková, z více plastů (např. víčka od hořčice), víčka s gumovou manžetou (JUPÍK, víčka z mycích prostředků na nádobí), víčka od deodorantů, pokud nejsou označena číselným kódem, který firma vykupuje.

Danečkova maminka nyní začíná i sbírat víčka kovová. Zvlášť od piva a zvlášť od alkoholu. Zvlášť i plechovky od nápojů.Maminka i Daneček Vám předem moc děkují.

Vendula BalatkováAutor: Redakce

4.4.2013
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Rozkopáno bude u Máchova jezera i během letní sezony

ANTONÍN HUDSKÝ Narodil se 20. března 
v liberecké porodnici mamince Dagmar Hudské 
z Liberce. 
Vážil 3,50 kg a měřil 52 cm.
5

Hlasujte pro nejhezčí miminko 12. týdne roku 2017

Maria Gornalova a Alexey Yurakov o své kariéře a baletní škole

Liberec – /ROZHOVOR/ Baletní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy na sebe v posledních letech poutá pozornost několika zajímavými představeními. Svou zásluhu na tom mají také sólisté souboru, Maria Gornalova a Alexey Yurakov. V Divadle F. X. Šaldy působí od roku 2009 a stačili zde vytvořit několik pozoruhodných rolí.

Liberec udolal Brno a zajistil si postup

Brno – Liberečtí volejbaloví mistři zvládli 1. kolo play off extraligy a v repríze posledního finále ve čtvrtfinále vyřadili vzdorující Brno 4:2 na zápasy.

Policie chytila podvodníky s auty

Liberecký kraj – Nabízeli ojetá auta za „pěkné" ceny, zkasírovali peníze, ale noví majitelé se svých vozů nikdy nedočkali. Policii Libereckého kraje se podařilo odhalit české buňky mezinárodního gangu podvodníků s ojetinami a sedm cizinců už čeká na soud ve vazební věznici.

Primátor se naštval na Změnu

Liberec – Paragrafu 105 Zákona o obcích chce využít primátor Liberce Tibor Batthyány. Není totiž spokojen s tím, jak se poslední dobou v radě města hlasuje. Většinu v ní má totiž Změna pro Liberec, která má 5 hlasů, zatímco členové bývalého ANO jen 4.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies