VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sloupek Ireny Eliášové...Nemám kde bydlet!

Romská spisovatelka, Irena Eliášová, nabízí zajímavý pohled menšiny na českou většinu.

25.3.2017
SDÍLEJ:

Sloupek Ireny EliášovéFoto: Deník

„Ahoj Evo", zdraví mě známá, jak jdu z nákupu.

„Ahoj, promiň, ani jsem si nevšimla, jak pospíchám". „No volám na tebe a ty nic…"

„Pospíchám, mám toho hodně dneska na práci. A co ty?" Kouknu na ni, vypadá hrozně, kruhy pod očima, je vidět, že hodně trpí a určitě po nocích pláče. Chápu ji, ovdovět v padesáti je těžké. „Ani se neptej, je mi na nic, nemám kde bydlet".

„Jak to?" „To víš, bydlet u dětí, snacha, s tou se nedá vydržet a vnoučata? Připadám si, mám pocit, že je obtěžuji". „To snad ne …"„Ale nejhorší na tom je, že nemůžu najít podnájem. Rozhodla jsem se, že odejdu, ale Evo, co jsem zažila, si neumíš představit! Co jsem prochodila ve městě po realitkách! Kolik peněz protelefonovala a nic! A nejhorší na tom je, jak s námi jednají. Já jsem s toho úplně na nervy. Psychicky jsem na dně, já celou noc nespala. Jak jsem vešla do realitky, první, co řekli, nemáme nic volného, anebo pro Romy nic nemáme". Domluvila, pustila se do pláče. Lidi, co šli do Tesca, dívali po nás, asi si mysleli, že se snad hádáme. Začala jsem ji uklidňovat.

„No tak Helo, přestaň, přeci nebudeš takhle vyvádět před lidmi." Je mi jí líto, ale nemusí tak vyvádět.

„Evo, musím ti říct, jací to jsou rasisti…"

„No tak, víš, jak nesnáším to slovo? Zamysli se trochu a podívej se na to z jiné strany…" „Z jaké strany? Když oni s námi jednají, jako kdybychom nebyli ani lidmi, přímo do očí mi řeknou ROMY NE! A jak mi je? Já jsem normální žena, a nejsem ani na sociálu, starám se o sebe sama, nečekám na podporu, jsou to rasisti a hotovo…"

„Helenko, poslouchej mě, to vím já, že jsi pracovitá a normální, ale nikdo to na čele nemá napsané, jaký je, a majorita nás všechny vidí stejně a to je vše médii, pořádnou romskou rodinu neukazují v televizi, jen ty nejslabší, a co se týče toho tvého rasismu, není to tak. V realitce, tam jsou byty od majitelů, a každý majitel si přeci může vybrat, koho do svého bytu dá bydlet, nemyslíš? Podívej se na to takhle, tvoje děti mají dům, určitě jim do klína jen tak nespadnul. Museli se zadlužit, mají hypotéku a musejí makat, aby to spláceli a ti majitelé z realitek to samé a přeci nedají tam bydlet Romy, když o nás vědí jen to negativní. Nemůžeme se hned vymlouvat a nadávat do rasistů, to je také o tom, jaké mají s Romy zkušenosti, chápeš? Měli bychom být i trochu sebekritičtí." Asi moje slova přijmula, přestala plakat, dokonce se i malinko usmála. „Nemám pravdu?"

„Máš, ale nezažilas to ponížení…"

„Nemysli na to, a buď trpělivá, hledej dál a určitě se ti povede najít bydlení, důvěřuj mi já to vím." Ha, ha. Třeba jednou nastane taková doba, že budeme mít na čele napsané přizpůsobivá Romka…

Autorka je spisovatelka, žije v Mimoni

Autor: Redakce

25.3.2017
SDÍLEJ:
Motorkáři, ilustrační foto.

Motorkáři ohrožují lesy i lidi

Vandal poničil Gahlerův kříž, pozlaceného Ježíše ukradl

Vandal poničil Gahlerův kříž, ukradl pozlaceného Ježíše

FOTO: Tanečníci z Ghany roztančili Frýdlantskou ulici v Liberci

Liberec - 29. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2017 letos opět dorazil i do Liberce. Tentokrát s heslem: Tancem proti předsudkům!

Nekola: Štokr je hvězda! Kouč Dukly myslí na titul, repre teď neřeší

Liberec /ROZHOVOR/ – Po dlouhé a vyčerpávající sezoně přišel čas na zasloužený odpočinek. „Potřeboval jsem trochu zrelaxovat a tak jsem odjel s rodinou k moři," hlásí přímo z pláže Michal Nekola.

Zabil se při pádu z kola a další krátké zprávy z Libereckého kraje

Liberecký kraj - V uplynulých dnech se přihodily vážné i méně vážné věci. Některé bohužel s nešťastným koncem. 

GALERIE: Pozor na falešné hluchoněmé

Liberecký kraj - Bojovat proti organizované skupině, která operuje po celé České republice, je náročné. Falešným výběrčím na charitu hrozí maximálně bloková pokuta. V minulém týdnu opět dorazili do České Lípy. Letos je to zatím prý jediný známý případ v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies