VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadlo F.X.Šaldy na festivalu v Žitavě

Nově zrekonstruované Divadlo Gerharta Hauptmanna v Žitavě pořádá ve dnech 30.5. – 3.6. 2012 mezinárodní divadelní festival „3LänderSpiel", kterého se zúčastní divadla z Německa, Polska a Čech.

1.6.2012
SDÍLEJ:

Generální zkouška v Divadle F. X. Šaldy libereckého baletu před začátkem taneční události sezony.Foto: Deník / Vít Černý

Dne 30.5. byl festival v 18 hodin otevřen za účasti šéfů činoher divadel v Žitavě (Carsten Knödler), Jelení Hoře (Bogdan Koca) a Liberci(Michal Lang). Nejprve krátce pohovořil šéf činohry pořádající divadla Carsten Knödler, přivítal přítomné a představil festival.  Každý ze šéfů  představil v krátkosti svoje divadlo a také, kam by rád, aby se ubírala jeho budoucnost. Dohodli se také, že by bylo vhodné udělat podobné mezinárodní festivaly i v dalších městech.

Po oficielním zahájení, které se konalo v prostorách divadelního klubu, byli přítomní pozvaní na první ze série představení. Divadlo F.X.Šaldy v Liberci mělo tu čest a zahajovalo celý festival svojí hrou Zkrocení zlé ženy od W.Shakespeara v režii současného šéfa činohry Michala Langa. Diváci sice nerozuměli řeči, a i když se promítaly titulky v němčině nad jevištěm, přesto dala většina z nich přednost sledování hereckých výkonů členů činohry a bylo vidět, že se velmi dobře baví. O přestávce se diváci vyhrnuli na občerstvení a bylo překvapivé, že měli k dispozici nejen pití, ale i jídlo ve formě studeného bufetu (chlebíčky, ovocné poháry, …) a dokonce  teplého bufetu (párky, závitky s rýží, ..). Divadlo začínalo od 19.30 hod., konec byl tedy skoro ve 23 hodin, a tak divákům jídlo přišlo jistě vhod. Po závěrečné řeči „zkrocené Kateřiny" v podání Lenky Ouhrabkové, která je políbena svým krotitelem Petrucciem (Michal Maléř) diváci spustili ohromující potlesk a vyvolali všechny herce mnohokrát na děkovačku. O právě shlédnuté inscenaci se vyjadřovali slovy „ krásné, zajímavé, nádherné, vynikající". Je dobré, že Divadlo F. X. Šaldy šíří dobré jméno naší kultury i za hranicemi naší vlasti.

Festival pokračuje dalšími inscenacemi 31.5. je to „Medea" od Seneky v podání polských herců Lubuski Teatr im. L.Kruczkowskiego v Zelené Hoře. Dne 1.6. muzikál Romeo a Julie na Abbey Road s hudbou Beatles (Shakespeare/Beatles) v podání německých herců pořádající divadla. Dne 2.6. od 15 hodin je další vystoupení českých herců „Cirkus Krokodýla Krokodýlíniho", což je společný projekt  divadla Cirkus Žebřík a divadla Krab. Téhož dne v 17 hod. V produkci Divadelního klubu mladých pořádajícího divadla se představí „Alenka v říši divů" (Carrol / Zadek) a večer opět představení pořádající divadla „Sluha dvou pánů" (Goldoni). Festival bude ukončen 3.6. představením Divadla C.K,Norwid v Jelení Hoře „Oleanna" (Mamet), která líčí vztah vysokoškolského učitele a studentky.

Bylo by dobré, kdyby se podobný festival podařilo uspořádat i v Liberci a o to se pokusí šéf činohry Michal Lang, jak ostatně slíbil na úvodním setkání. Držme mu proto palce, aby se mu to podařilo. Všem hercům a technickým složkám Divadla F.X.Šaldy v Liberci je nutné poděkovat za perfektní spolupráci a reprezentaci v Žitavě. 

Jindra Lisalová

Autor: Redakce

1.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Giorgio de Chirico: Piazza d´Italia, 1971. Sbírka H. Klewana.
3

Výstava v Oblastní galerii v Liberci trhá rekordy

Višňová porazila Rovensko 4:2. Višňová je ve žlutomodrých dresech.
7

Krajský fotbal - Liberecký kraj

Zloději na festivalu vykrádali stany i kapsy návštěvníků

Doksy – Festival Mácháč přilákal do Doks nejen fanoušky taneční hudby, ale i zloděje.

Stará chata na Smědavě má zmizet, majitel chce postavit novou

Bílý Potok/Smědava – Plány na novou podobu chaty na Smědé zatím příliš nadšení nevzbuzují.

Zloděj ukradl modely letadel. Způsobil škodu přes 50 000 korun

Liberec – Neznámý zloděj se vloupal do řadové garáže ve Slepé ulici na Vápence. Namísto auta či kola zde však odcizil modely letadel za více než 50 tisíc.

Okresní fotbal: Žibřidice nakonec přejely Vratislavice, i když prohrávaly

Liberec - Žibřidice před soutěží ohlásily atak na špici tabulky a výkon ve Vratislavicích jejich ambice potvrzuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení