Sledování pořadů je tím prakticky znemožněno. „O změně signálu na digitální jsem věděla včas a včas jsem si všechno koupila – box i anténu. Zapojit jsem to ale neuměla a už vůbec ne naladit. Pomoci mi musel zeť. Občas to ale kostičkuje nebo se vysílání zastaví,“ zlobí se pětašedesátiletá Rita Vojáčková z Liberce – Ruprechtic.

Že je digitalizace jen jednou velkou nafouknutou bublinou potvrzuje i Milan Brunclík, žurnalista a předseda AITA - Asociace internetových televizí. Varoval před ní už před lety.

Jak přijdou kostičky, z pořadu nic nemáte

„Spousta diváků byla hozena přes palubu. Je jasné, že tam, kde byl už analogový signál špatný, bude zlobit i digitální. Jenže zatímco starý signál vám maximálně „dělal duchy“, digitál se rozkostičkuje nebo úplně zamrzne, takže z pořadu nic nemáte,“ popisuje Brunclík.

Své o tom vědí třeba v Habarticích u polských hranic. Televizní signál tu mnoho lidí zlobí. „Při špatném počasí vypadává. To se dřív nestávalo. Takhle koukáte na film a třeba na minutu vám úplně zmizí obraz,“ posteskla si Hana Jarošová, obyvatelka vesnice.

Ke zlepšení digitálního signálu v odlehlých oblastech chybějí dokrývače a zesilovače. Ty by svedly nestabilní signál zesílit, ale jejich budování je ve hvězdách. Pochybuje o tom i Milan Brunclík. „Digitalizace připravila české televize o 35% diváků. Ti přešli z analogu rovnou na satelit nebo kabelovou televizi. Tak proč by najednou měli budovat dokrývače pozemního digitálního signálu?“ ptá se Brunclík.

Dokrývač bude, ale nespoléhejte na to

O budování dokrývačů se má podle odbornice na digitalizaci Českých radiokomunikací Moniky Kopečné rozhodnout až na základě měření kvality signálu. „Ten proces ještě bude chvíli probíhat. Pokud se měřením potvrdí, že někde je signál slabý, měl by být dokrývač instalován,“ tvrdí Kopečná, ale obratem dodává, že dnes mají lidé více možností, jak digitální příjem získat.

„Ideální je přizpůsobit se místní situaci. Můžete použít satelit, kabelovku a nebo čím dál populárnější IPTV, tedy televizi přes internetový protokol,“ zdůrazňuje.

Tyto nové způsoby příjmu digitálního signálu už podle průzkumu Deníku v mnoha obcích dávno vyzkoušeli. „Domy, které máme ve vlastnictví, jsme se snažili v tomto smyslu zprovoznit, teď už jenom vylaďujeme nedostatky. Je možné, že spousta lidí už před digitalizací přešla na satelit, protože tady se analogové vysílání chytalo obtížně,“ uvádí starosta Hejnic Jiří Horák.

Stejně se podle starostky Višňové Vladimíry Erbanové zachovali lidé v její obci, kde jsou satelity hodně rozšířené. V Bílém Potoce jsou lidé podle starosty Hanzla spokojení, vysílání je prý kvalitnější. V mnoha dalších obcích Liberecka starostové o žádných stížnostech, ale ani pochvalách nevědí. Je zřejmé, že lidé si „své“ problémy s televizí řeší sami.

ANKETA: Měli jste problémy s přechodem na digitální TV signál?

Jaroslav Chromek
70 let, důchodce
Já jsem s přechodem na digitál žádný problém neměl. Dostal jsem od firmy UPC set–top box, ten jsem připojil a bylo to.

Iva Halbichová
70 let, důchodce
Koupila jsem si novou televizi do kuchyně a zapomněla jsem, že normální anténa už nestačí. Takže televize zatím nefunguje.

Jiří Lučanský
60 let, důchodce
Já mám kabelovku, takže žádné problémy nehrozily. Všechny předplacené kanály mi fungují, jak mají, nemůžu si stěžovat.

Blanka Neuhäuserová
64 let, důchodce
Teď se s tím něco stalo, obraz některých stanic začal čtverečkovat. A nejsem jediná z Ruprechtic, kdo si na tento problém stěžuje.

Vladimír Pražan
59 let, důchodce
Já bydlím v paneláku, kde to všem nájemníkům hromadně zařizovala firma. Chytám devět českých programů, a to v dobré kvalitě.

Tomáš Lánský
Jana Patková