Spala maximálně pět šest hodin denně. Ale nestěžovala si. „Fakt není důležité, jak jsem to přežila já,“ říkala Kateřina Neumannová.

Bývalá olympijská vítězka má za sebou další mistrovství světa, ale první v roli šéfky organizačního výboru. Svátek klasických lyžařů v Liberci stál přes dvě miliardy korun a vedení čelilo kritice. „Co se týká organizace ale nebylo nic, co by mě zklamalo,“ říkala Neumannová.

Šla byste do toho znovu, kdyby se šampionát do Česka jednou vrátil?
Proč ne, kdyby mě někdo k tomu chtěl, určitě bych u mistrovství ráda byla. Zkušenosti, který člověk získal, se nedají načíst v knížkách. Musíte si to prožít.

Myslíte si, že by Liberec mohl kandidovat opět třeba za deset let?
Za deset let kandidují jen nej střediska jako Val di Fiemme, ani Oberstdorfu se to nepovedlo. Deset let je naprostý minimum pro nejsvětovější střediska, která mají za sebou tradici a zázemí.

Měl by se ale Ještěd a Vesec vůbec znovu ucházet o pořadatelství?
To se musí rozhodnout město Liberec a Svaz lyžařů.

A jaký je váš osobní názor?
Myslím, když už se to jednou povedlo, a pokud budou čeští lyžaři dál ve špičce ve světě, tak proč ne. Areály už tu budou a s hrdostí je můžeme pozvat i za patnáct let.

Pojďme ke skončenému mistrovství. Udělala byste dnes něco jinak?
Kdyby to člověk dělal podruhé, tak je všechno o hodně jednodušší. Máte zkušenosti s věcmi, kterými se napoprvé musíte protrápit. Podruhé už je cesta jednodušší. Teď se hodně věcí řešilo na poslední chvíli. Ale jestli bych dělala něco jinak? Spíš bych využila zkušenosti, který máme.

Co vás potěšilo a zklamalo po organizační stránce?
Nezklamalo mě nic. Byly tu samozřejmě detaily, které by se daly udělat jinak.

Můžete uvést konkrétní příklad?
Co se týká security, byl na ní dán obrovský důraz. Ale ukázalo se, že některé dny to bylo předimenzované a stačila by menší obsazenost. Ale kdyby se pak něco stalo, tak bychom si vyčítali, že jsme tam měli málo lidí…

Potěšilo vás jako bývalou běžkyni něco ze sportovního pohledu?
K vidění byly nádherný závody, krásný finiše a zklamala mě hlavně páteční štafeta.

Máte představu, jestli bude rozpočet šampionátu vyrovnaný?
Pár týdnů musíme počkat. Veškeré platby plnění od partnerů budou teprve docházet. To se týká i vstupenek, čísla budeme získávat v následujících dnech.

Byla nezbytná další dotace na doprovodný program?
Šampionát není jen o sportu. A jsme mezinárodní federací tlačeni do toho, abychom dělali Winter festival. A to bylo to nejlepší, co jsme pro Liberečáky mohli udělat. Večer se na náměstí chodili bavit lidi, co na závody ani nepřišli.

Vnímala jste ale, že se Liberecko sšampionátem převážně nesžilo?
Já dostala za úkol zorganizovat mistrovství, a jestli se s ním Liberečáci nesžili, přiznám se, to pro mě nebyl prvořadý úkol. Jsem ráda, že spousta Liberečáků byla nadšená a děkovali nám, s těmi co se nesžili, nemohu nic dělat. My dělali mistrovství pro celý svět a ne jen pro Liberec.

Cena lístků byla hodně kritizována. Nemohly být levnější. Třeba díky akci k jednomu za plnou cenu druhý za korunu přišlo nejvíc lidí.
Lidi přišli na štafetu a nemyslím, že by to mělo zvláštní efekt. Ze zkušenosti vím, že lidi, který chtějí přijet, tak by přijeli za každou cenu.

Kdyby začínal šampionát zítra, nesnížila byste přeci jen cenu?
Možná bych se maximálně dohadovala o severské kombinaci, o kterou všeobecně není takový zájem. My se pohybovali na cenách Oberstdorfu před čtyřmi lety a já bych byla pro, aby se tento trend držel, protože je to mistrovství a ne okresní přebor.

Ale Češi mají menší kupní sílu, ne?
Trvám na tom, že když někdo chce vidět mistrovství světa, tak by měl být schopen zaplatit dvě stě padesát korun za lyžování. Skoky byly dražší, ale na hlavní závody byl areál prakticky zaplněný. Na tak atraktivní sport to lidé jsou ochotni zaplatit.

Jakým směrem se teď vydáte?
To je otázka několika měsíců. V tuhle chvíli po mně nechtějte odpověď.