VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liberec: Město mistrů od A do žet

Liberec - Abeceda libereckých NEJ aneb proč je Liberec právem městem mistrů.

14.2.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: FOTO:Archiv

Albrecht z Valdštejna. Počáteční zmínka o místě Liberci pochází z roku 1352. Jako výrobna textilu pomohlo vojskům císařského generála Albrechta z Valdštejna za 30leté války. Až po jeho smrti koncem 17. století byly vystavěny a přesto nosí jeho jméno domky pro soukeníky ve Větrné uličce, nejstarší dochovaná stavení ve městě.
Bílý tygr. Nejstarší zoo střední Evropy slaví letos 90 let. Má ve znaku bílého tygra, albínskou odchylku tygra bengálského. Rozmnožil se zde také vzácný takin čínský.

Centre Pompidou. Proslulé informační centrum Paříže připomíná liberecká krajská vědecká knihovna. Podle návrhu architekta Kousala byla roku 2000 dokončena v místě židovské synagogy vypálené nacisty. Pravověrní Židé moderní „náhradu“ uvnitř kritizují.

Deep Purple. Tahle zásadní kapela světového rocku se vrátí podruhé do zdejší arény u příležitosti slavnostního zahájení šampionátu. Jistě zazní i její mohutné riffy skladby Smoke on the water. Anebo přijede i Black woman from Tokio…
Enge. První Čech, který pilotoval formuli 1, Tomáš Enge, začínal kdysi jako skokan na lyžích. „Skákal jsem ke čtyřiceti metrům,“ vzpomíná. Automobilovým závodníkem byl také jeho otec Břetislav Enge, jemuž patří několik autosalonů.

Gablonz. Klidně by mohly vytvořit mocné dvojměstí pod Jizerskými horami. Namísto toho jsou Liberečtí s padesátitisícovým Jabloncem nesmiřitelnými rivaly.
Ještěd. Symbol města Liberce tvoří svébytný vrchol 1012 m Ještědsko-kozákovského hřebene. Hotel s vysílačem, tzv. „hyperboloid“ od místního architekta Hubáčka patří k nejvýraznějším dílům české moderní architektury, v roce 1969 dostal mezinárodní Perretovu cenu. Autor dožívá ve vile stižen Alzheimerovou chorobou.

Krakonoš. Také oblíbený herec František Peterka pochází z Liberce. Ve večerníčku ovšem vytvořil mocného Krakonoše, pána sousedních Krkonoš. Peterka hrál také v řadě komunálních komedií ze 70. let typu Zítra to roztočíme, drahoušku.

Lelíček. Nejslavnější český komik všech dob a také gólman fotbalové Sparty, fenomenální Vlasta Burian, se narodil v Liberci. Možná i proto ho po válce stihl takový osud… Středoškolskou éru včetně listopadového uragánu tu prožil i šprýmař novodobý Pavel Liška.
Memoriál expedice Peru 70. Tak zní přesně název Jizerské padesátky, vůbec nejvýznamnějšího dálkového běhu na lyžích v Česku. Založila ho partička horolezců z Lokomotivy nejprve jako „nominačku“ na krkonošskou “70“. Od 4. ročníku se jezdí na počest tragédie kamarádů pod Huascaránem.

Nanovlákno. Tahle nit s průměrem nižším než 1000 nanometrů vznikla na bázi polymerů. Výroba byla vyvinuta týmem profesora Jiráska na zdejší Technické univerzitě, kde mají zařízení nanospider. Využívá se dost v biomedicíně. Zlatou průmyslovou žílu města tu krom jiných našel i nejbohatší Čech současnosti, miliardář Petr Kellner, který tu dříve začal s podnikáním.

Porsche. Zakladatel velké a honosné značky Ferdinand Porsche se narodil v místní části Vratislavicích. Muzeum jeho aut však najdete ve Stuttgartu. V Liberci se teď vyrábějí součástky do škodovek. A oficiálním vozem MS je Mercedes…

Radnice. Novorenesanční budova jako by snad kopírovala tu vídeňskou, odkud pocházel i architekt Neumann. Na věžičce měla rytíře, ukazujícího k metropoli Rakouska-Uherska. Časem ji komunisté nahradili pěticípou hvězdou, jež směřovala na cestu víte kam… Dnes už se tam zase blyští rytíř.

Reichenberg. Německá většina (až 75%) s tělocvikářem Henleinem přispěla k připojení města Reichenbergu k velkoněmecké říši v období protektorátu. Po válce ale místní Češi mnoho Němců pobili nebo vyhnali. Zbyla po nich čtvrť honosných vil v okolí dnešní Masarykovy třídy, a také jména v rodokmenech.

Srážky. Městskému údolí se říká také „nočník Evropy“ pro vysoký počet srážek. Ostatně dočtete se o nich i v zápiscích Fleischmanna, hrdiny Rudišovy knížky Grandhotel. Skutečnost? Dle srážkové mapy tu spadne 1700 mm srážek za rok v až 49 dešťových dnech v roce.

Šampioni. Díky mocným pánům Karlovi (Preciosa) a Syrovátkovi (Syner) se tu hrají nejvyšší soutěže ve fotbale, hokeji a basketu. Fotbalisté už mají dva tituly, což je řadí v moderní české historii hned za Spartu a naroveň Slavie. Nejdelší tradici však drží nejskromnější volejbalistky.

Tramvaj. Jediná 12kilometrová trať spojuje západ města s východem. Na jednu konečnou můžete dojet v přezkáčích a se sjezdovkami. Na druhé (skoro) začínají běžecké stopy. Městská hromadná doprava bude v době konání šampionátu pro všechny zdarma včetně meziměstské linky do Jablonce.

Vesec. Indiánské synonymum pro místo, kde nenajdete sníh. Ba ne, konec invektiv. I dějiště předešlých šampionátů, švédský Falun, se nachází v nižší nadmořské výšce (116 m. n. m., resp. 390 m. n. m.). Jak dlouho po mistrovství zde na lukrativních pozemcích 25. městské části běžecký areál vydrží?
Ypsilon. Jedna z dějinotvorných malých divadelních scén vznikla právě tady ve vojenském útvaru číslo 3256 v roce 1963. Principál Schmid ji pak přestěhoval do Prahy do Spálené ulice, kde ji už proslavili Kaiser, Lábus, Dejdar a spol. Nyní se Liberec chlubí pěveckým souborem Severáček či operou a Naivním divadlem. Jako jedno z posledních větších sídel se dočkal multikina.

Zdejší. Sídlí zde Dukla, hlavní matka lyžařských a zimních sportů v zemi. Mezi rodáky se řadí běžkyně Rajdlová, sdruženář Churavý a skokan Sedlák, už tady bydlí i běžci Kožíšek, Magál a trenéři Petrásek se Šablaturou. I běžec Koukal tu už staví dům pro rodinu.
Ženy. Na až později uznaném prvním „klasickém“ šampionátu v Chamonix v roce 1924 byla účast žen nemyslitelná. Teď? Poprvé tu skáčí na lyžích o medaile. Mistrovství světa velí z pozic prezidentky (Kateřina Neumannová) a generální sekretářky mezinárodní federace FIS (Sarah Lewis).

(jsd, noh)

14.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Policie. Ilustrační snímek

Policie chytila vandaly při činu

Podvodníci zaplavují sociální sítě

Liberecký kraj – Policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze.

KRÁTCE ze světa libereckého fotbalu

Liberecko – Jablonné porazilo Šluknov, proti silné Spartě to nešlo a přípravné fotbaly na Liberecku.  

Žitavské lokálky se oprava nádraží nedotkne

Rekonstrukce nádraží v německé Žitavě, které od pondělí 13. srpna kompletně uzavřela kolejiště v obou směrech, se nedotkla oblíbené Žitavské úzkokolejky

Jiskra pomohla Lukášovi, který trpí mozkovou obrnou

Vratislavice nad Nisou – Kolem dvou tisíc lidí se přišlo podívat na charitativní fotbalové utkání mezi Real Top Praha a TJ Jiskra Vratislavice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení