VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojtěch Kovářík s jeho Body si podmanil novou galerii

Andělská Hora – Severočeskou galerijní scénu obohatila svou znovuobnovenou existencí „Galerie 50°47'55.9"N 14°57'22". Těžko zapamatovatelný název je jednou z „logických poťouchlostí" provozovatele galerie, grafika Jana Měřičky.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Grafik V. Kovářík.Foto: ČTK

GPS souřadnice v názvu galerie umístěné v kostele v Andělské hoře, obci u Chrastavy, prostě odkazují na lokalitu nedaleko Liberce. Právě velká centra dost často nestačí uspokojit široké pole kultury, třeba té vizuální, a tady mají nezastupitelnou roli lokální aktivity, často úzce vázané na ona centra kultury.

ŠPIČKOVÁ GRAFIKA V ANDĚLSKÉ HOŘE

V sobotu 10. června v 16.30 zahájil grafik Jan Měřička výstavu jiného grafika, Vojtěcha Kováříka. Kovářík (roč. 1976) se věnuje především technice linorytu, ve které pracuje mistrným způsobem ve velkoformátovém provedení. Na výstavě jsou k vidění i menší formáty, což ovšem v Kováříkově případu znamená téměř metrová měřítka. Velkoformátová lebka či kostnice v Kolíně jsou plachty přes dva metry vysoké.

PROSTÉ MOTIVY,PŘELUDNÁ REALITA

Ovšem nejen formátem linorytu je Kovářík výjimečný. Je to zejména soustředěnou prací, kdy obraz Kovářík buduje trpělivým bodovým odkrýváním plochy. Vzniká tak přeludný rastr, který dovoluje Kováříkovi překvapivě fabulovat vizuální realitu. Oblíbený motiv lebky se vrací zejména ve dvou velkých formátech kolínské kostnice, jejíž veřejnosti nepřístupnou část zvěčnil Kovářík jako unikající bělostnou chiméru, „duchařský“ negativ jinak poměrně malého prostoru. Důležité je zmínit, že Kovářík vychází z fotografických předloh. Sám si nafotí motiv, který pak zvěční do linorytu. Je to důležitá věc, jak zmínil ve své úvodní řeči grafik Jan Měřička.

POMÍJIVÉ OBRAZY NA VÝSTAVĚ „BODY“

Kovářík nevychází ani tak z hmotné reality, jako někteří jiní grafici, ale už z „hotového“ obrazu, fotografie. V případě malého a vysokého prostoru kostnice musel výsledný obraz složit z více snímků. A jak podotkl Měřička, Kováříka vlastně zajímá z výtvarného hlediska struktura obrazu, který atomizuje do jednotlivých bodů, třeba ve velikosti zřítelnice lebky. Měnlivý rastr skutečně působí jako metafora pomíjivosti a těžko udržitelné „pevnosti“ obrazu. Kovářík tak divákovi předkládá kromě krásného vizuálního zážitku i nepřeberné pole možností, jak vnímat obraz. Výstižný název výstavy „Body“ přímo pojmenovává onu atomizaci obrazu do bodů rastru, zároveň relativizuje tělesnost jako takovou. I přes vystavený ženský akt sedící na dvou židlích.

DO KRAJE! ZA UMĚNÍM, ZA OSOBNOSTMI

Chtělo by se radostí zvolat a podpořit jakýmkoliv způsobem aktivity, které lákají k tomu, aby často znuděný návštěvník kulturních akcí poznal víc. A tak nedávná vernisáž samotného Jana Měřičky (držitele Ceny Vladimíra Boudníka r. 2000 a několika Grafik roku), tak i nynější výstava rovněž významného grafika Vojtěcha Kováříka (Cena Vladimíra Boudníka 2007, Grafika roku 2015) v obnovené galerii s osobitým géniem loci, může vytrhnout z letargie městské opotřebovanosti. Skvělé umění nemusí být vždy vázáno jen na velké instituce velkých měst.

Měřička chystá komentované prohlídky a místo samotné si získá toho, kdo nelituje času a vyjde z bubliny města do kraje. Pojďme tedy za Kováříkem na výstavu Body.

Autor: Luděk Lukuvka

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KAROLÍNA KOLOMAZNÍKOVÁ Narodila se 19. června v liberecké porodnici mamince Ivetě Čukanové z Rozstání. Vážila 3,65 kg a měřila 51 cm.
10

Hlasujte pro nejhezčí miminko 25. týdne roku 2017

Autobusový dopravce. Ilustrační fotografie.

Problémy v dopravě v Libereckém kraji nekončí

FOTO: Oprava vany Lesního koupaliště budí emoce

Liberec – Bazén ze žulových kvádrů. Dnes polorozpadlý, dříve hojně navštěvovaný. Do opravy vany Lesního koupaliště zbývá už jen pár dní. Zatímco město má jasno, názory obyvatel se na veřejném projednávání o úpravách a vybavení koupaliště poněkud zvrhly.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Mladou mámu a její miminko po nehodě transportoval vrtulník

Janov n. N. – Žena jela bez řidičáku, se špatně upevněnou autosedačkou, proti miminku při čelním střetu s dalším vozem vystřelil airbag. 

Přehrada bude v srpnu možná bez aut

Liberec – Jen pěší a cyklisté by se měli v srpnu dostat do ulice Zvolenské podél liberecké přehrady. Radní totiž schválili žádost o její uzavírku od hráze k začátku přehrady. Není to ale z důvodu opravy silnice, ale na přání lidí, říká vedení města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies