Akce, kterou pořádají sami studenti, je výstavou bakalářských a diplomových prací studentů Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. V jižní části velkého ateliéru v budově F budou 14 dnů vystaveny výkresy a modely, které porota posuzovala v semestrální soutěži studentů Fakulty umění a architektury TUL, nazvané Ještěd f kleci (JFK).

„Projekty, na kterých se usilovně pracovalo celý semestr, si během půl hodiny prohlédli jen porotci a několik přísedících studentů. Domníváme se, že si projekty zasluhují větší pozornost, a proto jsme se rozhodli uspořádat startovní nultý ročník akce, která by měla představit závěrečné práce „absolventů vyletujících z klece ještědské školy,“ řekl Petr Šmídek z Katedry environmental design FUA TUL. Dále ještě zdůraznil, že se stejně jako u Ještědu f kleci jedná o akci organizovanou studenty – absolventy.

Soutěž JFK

JEŠTĚD F KLECI aneb JFK je soutěž o nejlepší studentský projekt na půdě Fakulty umění a architektury TU v Liberci. Ve čtvrtek 4. února 2010 proběhlo ve velkém ateliéru již třetí předání putovního bílého výlisku snoubícího v sobě Foglara s Hubáčkem.

Kvůli náhlé zdravotní indispozici Evy Jiřičné bylo tentokrát složení nezávislé poroty čistě mužskou záležitostí. Mezi přizvanými porotci zasedl také teoretik architektury Cyril Říha, který je jedním z duchovních otců nultého ročníku JFK z letního semestru 2005.

Další členové poroty Michal Kuzemenský (my architekti) a Radek Šíma (Ateliér 6) do čela vybrali světoznámého architekta Johna Eislera, jehož kořeny sahají do liberecké Školky SIALu.

Na úvod porotci vyjádřili zklamání, že se jim mezi desítkami vystavených prací nepodařilo najít laureáta, který by zasluhoval cenu za experiment. Dalším překvapením bylo, že při pohledu zvenčí práce vykazovaly daleko víc společného ducha, než si vedoucí jednotlivých ateliérů připouští.

Porota nakonec ocenila Jindřicha Traugotta v kategorii design, v kategorii dům na prvním místě Jana Veissera, na druhém Theresu Kjellberg a na třetím Bohuslava Strejce. V kategorii urbanismus na třetím místě Kateřinu Fryzelkovou, na druhém Jana Vybírala a na prvním Michala Krejčíka.

Ateliérovou cenu cenu si mezi sebe rozdělily ateliéry prof. Jiřího Suchomela a doc. Zdeňka Fránka. Absolutním vítězem a historicky čtvrtým držitelem Ještědu f kleci se nakonec stal Michal Krejčík z ateliéru prof. Suchomela s projektem lineárního mrakodrapu „Krokodýl“ na Letné.

Studenti lační po reflexi zvenčí, budou do Liberce zvát nezávislou porotu každý další semestr. Cenu možná devalvují natolik, že za pár let bude výjimkou ten, kdo JFK ještě nezískal. Daleko důležitější však je, že se na projekty nepráší někde v regálech, ale dál se o nich diskutuje.