VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Severočeské muzeum ve spolupráci s TUL otevřelo výstavu Mapy Jizerských hor

Liberec – Dlouho připravovaný projekt Severočeského muzea a Technické univerzity v Liberci se konečně dočkal realizace. Příprava ale stála za to. Jde o ojedinělou příležitost seznámit se důkladně se starými, ale i novými mapami Jizerských hor v souhrnnějším pohledu a s mnoha překvapeními.

11.9.2017
SDÍLEJ:

Globicova mapa. Foto: Deník / Lukůvka Luděk

JIZERSKÉ HORY Z ČESKO-POLSKÉHO POHLEDU

Cílem výstavy je ukázat staré mapy, ale i nové způsoby mapování s využitím průzkumu historických map. Celý projekt, na kterém se podílí více institucí, byl umožněn díky financování z Fondu mikroprojektů v Euroregionu Nisa. Kurátory výstavy jsou Ivan Rous a Jiří Šmída. Na výzkumu se podíleli čeští, ale i polští odborníci. Výstava tak bude putovat i do Polska.

REPRINT SLAVNÉ MAPY

Na návštěvníky čeká mnoho historických skvostů, např. Globicova mapa Frýdlantského panství z roku 1660, série proslulých Matouschkových map z předválečného období či mapa Gustava Adolpha „Von Oybin bis zu Schneekoppe“. Posledně jmenovaná mapa je krásný kousek sám o sobě, který byl vydán k výstavě jako reprint. Ten bude už dnes při vernisáži zdarma k dispozici. A co doporučuje za hodno pozornosti jeden z kurátorů výstavy, Ivan Rous? „Za pozornost určitě stojí ručně kreslené mapy z období 2. světové války, které přímo i nepřímo ukazují oblasti s převážně českým obyvatelstvem. Ale i ojedinělá mapa Krkonoš z roku 1948, která je v podstatě trojjazyčná. Pozoruhodně se na ní mísí německé, české a polské názvy v onom zlomovém roce“.

HISTORICKÝ SKVOST JE GLOBICEHO MAPA

Jedním z nejzajímavějších exponátů je mapa Samuela Globiceho z roku 1660. „Podle našich výzkumů byla primárně určena k potvrzení hranic ve sporném území mezi Jizerou a horou Smrk, což pravděpodobně souviselo s těžbou drahých kamenů a nerostných surovin“ řekl Ivan Rous. O území se přetahovali už Bibrštejnové a Smiřičtí, spor pak pokračoval i v dalších letech. „Každopádně se jedná o jednu z nejstarších map podrobně zachycujících část Jizerských hor. Mapa z oblasti sporné hranice je na 17. století překvapivě správně zpracovaná, na rozdíl od zbytku frýdlantského panství, kde nesedí obce, apod.“ dodal Ivan Rous.

VÝSTAVOU MAPY NEKONČÍ

Po skončení výstavy v prosinci 2017 vyjde ještě kniha. Ta bude v počtu 1000 kusů tak jako reprint zdarma. Protože jedním z hlavních cílů je naučit veřejnost práci s mapami, dodala Technická univerzita počítačově zpracované mapy, s nimiž mohou návštěvníci pracovat na dotykových monitorech. Minulost a současnost je tak na výstavě spojitými nádobami. Vernisáž začíná dnes od 19 hodin a výstava potrvá do 5. listopadu. Neměl by ji rozhodně minout žádný milovník Jizerských hor.

Autor: Luděk Lukuvka

11.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Okurkiáda 2017.
3

FOTO: Letošní Okurkiáda už zná svého vítěze. Přihlásilo se 15 soutěžících

Psací stroj. Ilustrační foto.

Filmová recenze: Který je ten pravý?

Jak se zachová nemocnice? Odsouhlasí dodatek k nájemní smlouvě?

Frýdlant – Zastupitelé Frýdlantu schválili dodatek k nájemní smlouvě města Frýdlant s Nemocnicí Frýdlant.

Kvůli výstavě Picassa galerie prodlužuje otvírací dobu

Liberec – Kdo ještě neviděl výstavu Giacometti Picasso Chirico v Oblastní galerii Liberec, má jednu z posledních možností.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Knižní tipy nejen na víkend

Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Ve spolupráci s Knihkupectvím a atikvariátem Fryč vám přinášíme vybrané knižní tipy.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení