VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proslulý SIAL bude v centru zájmu odborníků

Architektonická kancelář SIAL, založená v roce 1968 Karlem Hubáčkem, bude předmětem setkání široké odborné veřejnosti. Kolokvium o dějinách SIALu pořádá Oblastní galerie a NPÚ v Liberci.

15.12.2010
SDÍLEJ:

Horský hotel Ještěd leží ve výšce 1012 metrů nad mořem a otevřen byl v roce 1973. Jeho autorem je liberecký architekt Karel Hubáček, který za ni dostal několik mezinárodních ocenění. Foto: Deník/Petr Šimr

Liberec – Ještěd, Liberec, Ještěd. Slovní spojení, které lze nazvat okřídleným. Od tohoto spojení se síť jednotlivých mezmíků v podobě staveb a jejich výrazných autorů, architektů, rozvíjí do neuvěřitelně bohaté mozaiky, kterou lze nakonec shrnout pod značku SIAL.
Práce této architektonické kanceláře bude i námětem setkání, které je určeno širší odborné veřejnosti a které se uskuteční ve dnech 24. a 25. února 2011 v přednáškovém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci.
Součástí dvoudenního setkání budou odborné přednášky a další program více než dvou desítek účastníků odborné debaty.
Kancelář SIAL už v lednu příštího roku všem připomene reprízovaná výstava v Oblastní galerii. Uskuteční se zde v termínu od 20. ledna do 27. března.


„Po roce 1991, kdy se ze SIALu stala samostatná společnost, si vede velmi dobře a je úspěšnou organizací. Ve vztahu k minulosti SIALu, která hlavně bude předmětem připravované výstavy a dalších akcí, je ten dnešní trochu jiný. V minulosti byly naší prioritou takové projekty, které se pokoušely možnosti oboru posouvat a my je tak mohli považovat skutečně za něco extra. Současný SIAL funguje trochu jiným způsobem, více jako firma. Je to způsobené změnou podmínek na trhu a množstvím dalších aspektů. Přesto je SIAL stále výjimečný a já osobně si cením hlavně toho, že si stále po letech jako kolegové a partneři rozumíme a respektujeme se, přestože každý dělá něco jiného.“

profesor MIROSLAV MASÁK


Kolokvium o dějinách SIALu

V dějinách české architektury 2. poloviny 20. století napsal liberecký SIAL nejslavnější kapitolu. Díky Karlu Hubáčkovi i jiným architektům a inženýrům tohoto sdružení se těžiště domácí tvorby přeneslo z velkých center na periferii českých zemí. Navzdory těžkým politickým podmínkám se v SIALu podařilo udržet atmosféru tvořivosti a neztratit kontakt s aktuální architekturou ve světě.
SIALpo sobě zanechal vynikající stavby, v čele s věží na Ještědu, a ještě víc vynikajících, ale neprovedených návrhů. Jejich výběr podává výstava, kterou po olomoucké premiéře pořádá Oblastní galerie v Liberci, a o jejich přehled a historické zhodnocení se pokusila velká kolektivní publikace Sial z roku 2010.
Výstavou a knihou se však debata o odkazu libereckého sdružení neuzavírá. Vztah člověka k technice a přírodě - pro SIAL asi klíčový -, poměr jeho tvorby k domácí a zahraniční scéně, teoretické myšlení libereckých architektů, stavby SIALu v kontextu krajiny a měst a jejich dnešní památková ochrana, význam libereckého sdružení pro dnešek, to všechno jsou otázky, o nichž sotva někdy padne konečné slovo.
Najdeme je mezi tématy kolokvia o dějinách SIALu, kterého se zúčastní dvě desítky českých a slovenských historiků moderní architektury.
Zájemci o účast na odborných přednáškách, se musejí zaregistrovat pomocí elektronického formuláře na internetových stránkách Oblastní galerie, protože kapacita sálu je omezená.


Výstava SIAL


Výstava SIAL mapuje práci skupiny architektů a inženýrů, která se zformovala v libereckém Stavoprojektu kolem architekta Karla Hubáčka, autora televizního vysílače na Ještědu.
Díky uvolnění politické a společenské situace ve druhé polovině 60. let 20. století založili Karel Hubáček, Miroslav Masák, Zdeněk Patrman, Václav Voda a další architektonický ateliér, který nazvali SIAL - Sdružení inženýrů a architektů Liberec.
Tato čtyři písmena jsou dodnes synonymem pro originální a invenční architekturu, jejíž autoři i v nepříznivých dobách dokázali sledovat aktuální světové trendy, reagovat na ně a dokonce se uplatit v mezinárodní konkurenci.
Přínos SIALu ale nespočívá jen v realizacích a architektonických studiích. SIAL, přesněji skupina inženýrů a architektů, která se musela v roce 1971 vrátit do Stavoprojektu, také vychovával.
Legendární Školkou SIALu prošla celá řada architektů, kteří jsou dodnes aktivní a do značné míry ovlivňují podobu domácí architektury svými pracemi, teoretickými texty anebo výchovou studentů architektury.
Výstava v Oblastní galerii představí vybrané realizace SIALu formou banerů a modelů.

Ze současnosti

Jedním z posledních úspěchů kanceláře SIAL, konkrétně Jiří Buček, Jiří Chmelík, Jan Kaldas a Pavel Šťastný, bylo skvělé druhé místo v ostré mezinárodní konkurenci soutěže o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě.
O účast v soutěži mělo zájem enormní množství architektonických ateliérů, celkem bylo 210 zájemců. Z nich bylo pět přímo vyzváno k účasti. Do soutěže nakonec vstoupilo 66 soutěžních návrhů. Šlo o jednu z největších takových akcí u nás v tomto roce a možná i v poslední době. Složení poroty tomu také odpovídalo – v čele uznávaných odborníků stále architekt Josef Pleskot, kterého s Ostravou pojí mnohé vazby, mj. jeho spolupráce na revitalizaci areálu Vítkovic.
V soutěži nakonec zvítězil atelier Maxwan Architects + Urbanists z Nizozemí s mezinárodním autorským týmem.
Další nedávné realizace není nutné pravděpodobně připomínat, přesto za jiné například realizace Českého pavilona na letošní mezinárodní výstavě EXPO 2010.


Karel Hubáček

Otec SIALu se narodil v roce 1924 v Praze. V letech 1943 až 1945 byl totálně nasazen v Německu, v letech 1945 až 49 studoval na Fakultě architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze. V roce 1951 se přestěhoval do Liberce.
V roce 1968 spoluzakládá SIAL (Sdružení inženýrů a architektů Liberec). Už v roce 1965 přichází s unikátním řešením vysílače a hotelu na Ještědu, za nějž v roce 1969 získal Cenu Augusta Perreta od Mezinárodní unie architektů. V roce 1979 navrhuje obchodní středisko Ještěd v Liberci (spolu s Miroslavem Masákem), v roce 1989 obdržel Grand Prix na světovém bienále Interarch v Sofii.
V roce 2005 mu byla udělena Pocta České komory architektů za celoživotní dílo. V hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury skončil na čtvrtém místě, mezi prvními deseti byl jediným žijícím architektem. K jeho velkým zásluhám patří „Školka SIAL“ založena na začátku 70. let minulého století, v níž mladí architekti mohli pracovat pro proslulý ateliér.
Karel Hubáček je v současné době dlouhodobě nemocný a bohužel se připravovaných akcí, připomínající jeho vlastní práci, nebude moci pravděpodobně účastnit.
Za redakci Libereckého deníku si alespoň dovoluji popřát mu klidné a krásné Vánoce a šťastný Nový rok.

Autor: Roman Dobeš

15.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

OBRAZEM: Letošní Hejnicman zadělal na novou disciplínu

Hejnice – Brodit se 700 metrů korytem řeky Smědé, zdolat jez, travnatou plochu náměstí v Hejnicích pak oběhnout na běžkách a vléct přitom za sebou pneumatiku a ještě poté vyběhnout na Ořešník a vrátit se na náměstí. Nemožné?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení