VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lampa Edison navazuje na minulé a slouží současnému

Liberec – Nejčerstvějším sochařským přírůstkem v ulicích Liberce je Lampa Edison od sochaře a malíře Jaroslava Róny. K jejímu slavnostnímu odhalení došlo 10. listopadu loňského roku.

2.3.2010
SDÍLEJ:

LIBEREC MÁ OD LISTOPADU MINULÉHO ROKU ve svých ulicích další sochařskou práci. Autorem je sochař Jaroslava Róna. Foto: Deník/ Petr Šimr

Celý projekt opět zastřešila společnost Spacium o.p.s., která svou činností navazuje na dnes již legendární událost Socha město z roku 1969.

Geneze lampy

Podobnou historickou inspiraci jako našla společnost Spacium, úspěšně se snažící o navázání a pokračování tradice instalací soch v městském prostoru,, našel i Jaroslav Róna.

Jaroslav Róna je obdivovatelem českého kubismu a proto není divu, že pro svou lampu našel inspiraci v unikátní, světově ojedinělé kubistické lampě architekta Emila Králíčka. Králíčkova socha vznikla v letech 1912 až 1913 v rámci přestavby staršího domu, Adamovy lékárny na Václavském náměstí v Praze.

Zadání pro architekta Emila Králíčka obsahovalo i řešení zadní fasády s přilehlým zákoutím v rohu Jungmannova náměstí. A právě pro toto místo navrhl architekt lampu, která se stala ikonou kubismu. Jaroslav Róna na tuto tradici sochy lampy navazuje. Čerpá tak inspiraci z kulturní historie, aby ji oživil a dal jí novou současnou podobu.

Lampa Edison našla své místo v průchodu mezi náměstím Dr. Edvarda Beneše a obchodním centrem Plaza. Její intimní umístění v malém ale frekventovaném prostoru vytváří dojem galerie, které socha dominuje.

O autorovi

Jaroslav Róna je malíř, sochař, ale i amatérský herec a literát. Narodil se v roce 1957 v Praze, vystudoval Střední výtvarnou školu na Hollarově náměstí a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor sklářské výtvarnictví. Jeho profesorem byl Stanislav Libenský, který je světově uznávaným autorem pracujícím se sklem.

Jaroslav Róna v roce 1987 spoluzaložil dnes již legendární výtvarnou skupinu Tvrdohlaví. Společně s Františkem Skálou a Alešem Najbrtem vytváří komickou skupinu Tros Sketos, vystupují v divadle Sklep na Dobešce a jsou autory znělky Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Jeho práce jsou součástí předních českých i zahraničních galerií. V roce 2000 vyhrál prestižní sochařskou soutěž na pomník Franze Kafky. V roce 2005 se stává vedoucím pedagogem ateliéru sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 2007 realizuje plastiku David a Goliáš v Chebu, kde měl v předchozím roce velkou výstavu soch a obrazů.

Od roku 2008 pracuje na realizaci sochy Mýtická loď do areálu bratislavského River parku. Ve stejném roce zahájil i práci na Lampě Edison, která nyní v Liberci připomíná minulost a slouží současnosti.

Autor: Roman Dobeš

2.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení