VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Kanyza vzpomínal na Jíru, školní léta a filmy

Kryštofovo Údolí - Známý malíř, herec a dabér besedoval v Muzeu Betlémů v Kryštofově Údolí, kam ho pozval ředitel a jeho přítel Martin Chaloupka.

21.7.2014 2
SDÍLEJ:

JAN KANYZA a Martin Chaloupka. Herec a malíř přijal pozvání ředitele muzea betlémů a svého dlouholetého přítele pana Martina Chaloupky a přijel do Kryštofova Údolí.Foto: Martina Chaloupková-Motshagen.

Živá, veselá, plná smíchu i vzpomínání na zesnulé umělce byla beseda s hercem a malířem Janem Kanyzou v Kryštofově Údolí.

Umělec přijal pozvání ředitele muzea betlémů a svého dlouholetého přítele pana Martina Chaloupky a přijel do Kryštofova Údolí popovídat si se svými fanoušky a obdivovateli jeho malířské tvorby.

Jan KanyzaHerec a malíř se narodil 25. října 1947 v Lipníku nad Bečvou. Jako malý kluk se učil hrát na různé hudební nástroje, jako je například klavír, saxofon nebo klarinet. Herectví studoval na DAMU, které zdárně ukončil v roce 1970. Stálému angažmá se bránil. Nikde nechtěl totiž zůstat natrvalo. Hraje jak ve filmech, tak v televizních seriálech. Střídá kladné a záporné postavy. Kromě herectví se věnuje také malířství, které je jeho velkou vášní. Své obrazy vystavoval kromě České republiky také například v USA, v Německu, ve Francii nebo ve Švédsku. Také ilustruje knihy pro děti. Velmi často se věnuje dabingu. K nejznámějším zahraničním hercům, kterým propůjčil svůj hlas, patří hlavně George Clooney a Michele Placido.

Setkání se zúčastnilo padesát návštěvníků a beseda trvala zhruba hodinu a čtvrt.

Josef Jíra a betlémy

„V úvodu se zmínili o roce 1999 a hercovu vztahu se vsí Kryštofovo Údolí, pan Kanyza četl v 1999 Slovo boží při prvním slavnostním nasvěcování venkovního betlému Josefa Jíry v Kryštofově Údolí, také společně s panem Chaloupkou zavzpomínali na jejich společného přítele zesnulého akademického malíře Josefa Jíru," popsala Martina Chaloupková-Motshagen.

V prostorách muzea se prolínal hercův krásný zvučný hlas, když vyprávěl o svých prvních láskách a vzpomínal na svou rodnou Olomouc.

Studentská léta

Zmínil se o svých studentských letech na DAMU, kde ho vyučovali Mistři svého oboru pan Otto Sklenička, Karel Hoger či pan profesor Miloš Nedbal. I v době studentské Kanyza již velmi intenzivně maloval a na studentských kolejích se ho často ptávali, cože to vlastně studuje?

Již v roce 1966 se objevil jako mladičký ve filmu Malé letní blues, kde potkal mladičké budoucí „nejkrásnější" herečky Evu Hudečkovou nebo Andreu Čunderlíkovou. Na natáčení tohoto filmu vzpomínal s láskou.

Major Zeman

Stejně jako na natáčení jednoho z dílů Bella Vista z cyklu 30 případů majora Zemana, které se odehrávalo na Kubě. „Jako jediný ze všech svých kolegů jsem měl nejkratší počet natáčecích dní, takže jsem tam strávil úžasných šest týdnů, protože dopravit herce nazpátek do tehdejšího Československa bylo dražší než mě tam celou dobu nechat ‚rekreovat'," smál se herec.

Zmínil se i o natáčení válečného filmu Sokolovo, při nemž se dostal do Ruska, kde došlo k incidentu, který se řešil až na ministerstvu kultury.

Hospoda a (ne)pivaři

Jan Kanyza vzpomínal též na svou roli JUDr. Zatloukala v sérii úsměvných komedií Hospoda, která byla pro něj nelehká. „Jako jeden z mála jsem nesměl improvizovat, ale učil se všechny paragrafy z hlavy a nikdy se nesměl nic splést, na rozdíl od svých kolegů, kteří si repliky nečekaně vylepšovali či pozměňovali," postěžoval si i trošku Kanyza.

Zmínil se, že atmosféra mezi herci v Hospodě byla po dobu natáčecích dnů úžasná, nedostavila se žádná ponorka, i když se šest týdnů natáčelo ve stejném interiéru hospody, postavené v Barrandovských filmových ateliérech. Také s úsměvem prozradil, že nikdo z kolegů, kteří v seriálu hráli, stejně jako on nebyli pivaři.

Kanyzova malířská tvorba také nezahálela a na začátku devadesátých let odjel do Paříže s 3000 francouzskými franky v kapse.

Nastěhoval se do ateliéru svého přítele a začal se věnovat nové tvorbě s cílem připravit výstavu v Paříži. Měl štěstí, že o jeho tvorbu byl zájem, a francouzským milovníkům umění prodal několik ze svých malířských děl, což byl podnět malovat dál s výsledkem první výstavy na mezinárodním poli v Paříži.

„Herec zdůraznil, že prostě dělá, co ho baví a to je hrát, malovat a co také málo kdo ví, je dobrý muzikant a kytarista," dodala za organizátory Martina Chaloupková-Motshagen.

Autor: Hana Langrová

21.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Prolínání - Sen o Jizerských horách aneb Smržovský jarmark připomněl řadu zajímavých řemesel jako je paličkování, košíkářství či kovářství.
18

OBRAZEM: Smržovský jarmark připomněl řadu řemesel

AKTUALIZUJEME

FOTO: Čekání na propuštění Jiřího Kajínka pokračuje

Jablonec n. N. - Věznice Rýnovice je v obležení novinářů už čtvrtý den. Nejslavnější český vězeň čeká na podpis a doručení prezidentské milosti.

Čech jí, aby žil. Francouz žije proto, aby jedl..

Držkov – /ROZHOVOR/ Dá se o něm říct, že je doma stejně tak ve Francii jako v Držkově u Jablonce – v Malé Normandii, kde občas učí zájemce francouzskému jazyku i kultuře.

Kino bude hrát pro seniory

Liberec - /PROGRAM/ Cinestar zve na dopolední představení pro seniory a držitele průkazu ZTP. Na programu je ve čtvrtej 25. května od deseti dopoledne český film Masaryk, který letos získal rekordní počet Českých lvů.

Bývalá vinárna Džbán chátrá. Co s ní?

Liberec – Velký ohlas vzbudil nedávno na facebooku krátký film, na kterém redaktor Deníku natočil současný stav bývalé vinárny U Džbánu. Co bude s domem dál?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies