VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotografický InsideR Dobeš

Liberec – Fotografa Romana Dobeše můžete znát třeba jako autora fotografií v Malém divadle. Patří už několik let k liberecké fotografické scéně, zaměřuje se především na portrétní a divadelní fotografii. Ve čtvrtek 4. května zahájil vernisáží výstavu fotografií z Bali „InsideR" v kavárně Bez konceptu. O Romanově fotografování a práci pro divadlo jsme vedli krátký rozhovor.

8.5.2017
SDÍLEJ:

ROMAN DOBEŠ PŘEDSTAVÍ FOTOGRAFIE Z BALI.Foto: R. Dobeš

Jak můžeme název výstavy InsideR chápat, odkazuje k něčemu konkrétnějšímu, nebo jde spíš o slovní hříčku?

Asi obojí. Mini výstava v kavárně Bez konceptu je čistě portrétní sérií z mé poslední cesty po Bali. Portrét byl pro mě vždy způsob, jak se přiblížit k lidem a prostřednictvím jejich reakcí i sobě samému. Takže je to vtípek a současně i náznak mého pohledu na fotografický žánr portrétu. Přibližuji se k lidem, abych se ponořil sám do sebe. Fotografie jsou pro mě potom hlavně záznamem prožité interakce.

Jak velká je výstava?
Výstava je to opravdu malinká, pouhých deset fotografií, z toho dvě jsou ve větším fotrmátu, a je čistě portrétní. Může tedy působit trochu monotónně. Když se ale divák pokusí na vystavené fotografie podívat výše zmíněnou optikou, myslím, že se začne jevit vrstevnatější. Doufám.

Vystavuješ v kavárně Bez konceptu, co ty a koncept? Myslím, že ti určitý konceptuální přístup není vzdálený…
Pokud odhlédnu od opravdu echt konceptuální způsobu uvažování a realizace uměleckého objektu, myslím, že určitá míra konceptuálního přemýšlení nad výsledným výstavním celkem je dnes cítit téměř v každém projevu. Pokud považuješ za koncept i snahu popsat určitou myšlenku nebo skutečnost pomocí série obrazů, pak v tomto smyslu je u mě možná patrné i toto uvažování. Je pravda, že mám několik projektů, které jsou více nebo méně postavené na konceptu, ať už formálním nebo myšlenkovém. Zatím jsem je ale příliš nevystavoval.

Pracuješ už delší dobu pro divadlo, vystavuješ v Malém divadle, jak vnímáš jako fotograf divadelní prostředí, stále tě inspiruje?
Je to velmi složité a specifické prostření a byla to práce naučit se v něm pohybovat. Dalo mi to hodně zkušeností a posílilo sebevědomí. Pamatuji časy, kdy jsem určitou věc nebo člověka nevyfotografoval prostě proto, že jsem k tomu nenašel odvahu. Stává se mi to i dnes, ale umím s tím rozhodně lépe pracovat. Dnes už se kvůli tomu taky tolik netrápím, není nutné všechno vyfotografovat. V divadle jsem se taky naučil pohybovat po scéně, tak abych nerušil a byl “neviditelný”, to se hodí vždycky.) Stále mě inspiruje fotografie sama o sobě, i na divadle.

Máš čas ještě na tvorbu mimo divadlo?
Několik věcí mám rozpracovaných, fotografuji teď převážně do šuplíku. Je to můj velký rest, ale pracuju na tom, připravuji nový web. Jsou to většinou portréty, ať už lidí nebo věcí. Zajímá mě hlavně naše vnímání světa a života. Obrazy které si uchováváme, ze kterých se stávají obecnější symboly, způsob jakým vizuálně komunikujeme. Je známý fakt, že cca 90% hodnocení a přijímání informací se realizuje prostřednictvím zraku. Fotografie mě naučila nejprve se opravdu dívat a následkem toho i vnímat.

Autor: Luděk Lukuvka

8.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhé čtvrtfinálové utkání libereckých Bílých Tygrů (v bílém) proti HC Škoda Plzeň. Na snímku vpravo Ján Lašák a vlevo Tomáš Mojžíš

Potvrzeno: Mojžíš odchází na hostování do Pardubic

Fotbalisté Hodonína (v červeném) ve 3. kole  MOL Cupu prohráli doma s Libercem 0:4 po prodloužení. Zápas sledovalo 900 diváků.

Liberec spustil smršť gólů v prodloužení, Jablonec doma otočil

Stáhni si mapu a pojď objevovat Jizerky!

Liberec – Výstava Mapy Jizerských hor v Severočeském muzeu probíhá od středy 6. září. Většina z nás má k mapám nějaký vztah. Říká se, že je to mužská záležitost, ale mezi dvěstěpadesáti účastníky vernisáže výstavy ženy rozhodně v menšině nebyly.

Den architektury přiblíží židovskou čtvrť i Kristiánov

Liberec – Prohlídka nově rekonstruovaného rodinného domu Maxmiliana Nettla z roku 1936 přiblíží osudy židovských obyvatel předválečného Liberce.

Pozor! O víkendu se částečně uzavře liberecký tunel

Liberec – Kontrola a případná údržba libereckého tunelu o nadcházejícím víkendu potrápí všechny řidiče. 

Místo Textilany obří sklad? Zatím se na místě nacházejí jen sutiny

Nové Město pod Smrkem – O bývalou Textilanu v Novém Městě má zájem zahraniční investor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení