VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotografický InsideR Dobeš

Liberec – Fotografa Romana Dobeše můžete znát třeba jako autora fotografií v Malém divadle. Patří už několik let k liberecké fotografické scéně, zaměřuje se především na portrétní a divadelní fotografii. Ve čtvrtek 4. května zahájil vernisáží výstavu fotografií z Bali „InsideR" v kavárně Bez konceptu. O Romanově fotografování a práci pro divadlo jsme vedli krátký rozhovor.

8.5.2017
SDÍLEJ:

ROMAN DOBEŠ PŘEDSTAVÍ FOTOGRAFIE Z BALI.Foto: R. Dobeš

Jak můžeme název výstavy InsideR chápat, odkazuje k něčemu konkrétnějšímu, nebo jde spíš o slovní hříčku?

Asi obojí. Mini výstava v kavárně Bez konceptu je čistě portrétní sérií z mé poslední cesty po Bali. Portrét byl pro mě vždy způsob, jak se přiblížit k lidem a prostřednictvím jejich reakcí i sobě samému. Takže je to vtípek a současně i náznak mého pohledu na fotografický žánr portrétu. Přibližuji se k lidem, abych se ponořil sám do sebe. Fotografie jsou pro mě potom hlavně záznamem prožité interakce.

Jak velká je výstava?
Výstava je to opravdu malinká, pouhých deset fotografií, z toho dvě jsou ve větším fotrmátu, a je čistě portrétní. Může tedy působit trochu monotónně. Když se ale divák pokusí na vystavené fotografie podívat výše zmíněnou optikou, myslím, že se začne jevit vrstevnatější. Doufám.

Vystavuješ v kavárně Bez konceptu, co ty a koncept? Myslím, že ti určitý konceptuální přístup není vzdálený…
Pokud odhlédnu od opravdu echt konceptuální způsobu uvažování a realizace uměleckého objektu, myslím, že určitá míra konceptuálního přemýšlení nad výsledným výstavním celkem je dnes cítit téměř v každém projevu. Pokud považuješ za koncept i snahu popsat určitou myšlenku nebo skutečnost pomocí série obrazů, pak v tomto smyslu je u mě možná patrné i toto uvažování. Je pravda, že mám několik projektů, které jsou více nebo méně postavené na konceptu, ať už formálním nebo myšlenkovém. Zatím jsem je ale příliš nevystavoval.

Pracuješ už delší dobu pro divadlo, vystavuješ v Malém divadle, jak vnímáš jako fotograf divadelní prostředí, stále tě inspiruje?
Je to velmi složité a specifické prostření a byla to práce naučit se v něm pohybovat. Dalo mi to hodně zkušeností a posílilo sebevědomí. Pamatuji časy, kdy jsem určitou věc nebo člověka nevyfotografoval prostě proto, že jsem k tomu nenašel odvahu. Stává se mi to i dnes, ale umím s tím rozhodně lépe pracovat. Dnes už se kvůli tomu taky tolik netrápím, není nutné všechno vyfotografovat. V divadle jsem se taky naučil pohybovat po scéně, tak abych nerušil a byl “neviditelný”, to se hodí vždycky.) Stále mě inspiruje fotografie sama o sobě, i na divadle.

Máš čas ještě na tvorbu mimo divadlo?
Několik věcí mám rozpracovaných, fotografuji teď převážně do šuplíku. Je to můj velký rest, ale pracuju na tom, připravuji nový web. Jsou to většinou portréty, ať už lidí nebo věcí. Zajímá mě hlavně naše vnímání světa a života. Obrazy které si uchováváme, ze kterých se stávají obecnější symboly, způsob jakým vizuálně komunikujeme. Je známý fakt, že cca 90% hodnocení a přijímání informací se realizuje prostřednictvím zraku. Fotografie mě naučila nejprve se opravdu dívat a následkem toho i vnímat.

Autor: Luděk Lukuvka

8.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Liberecký deník. Ilustrační foto

KRÁTCE: Co se děje na Liberecku? Přečtěte si stručný přehled

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

HLASOVÁNÍ: Zaostřeno na Jizerky: Vyberte nejkrásnější fotku Jizerských hor

Jizerské hory /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ – Oblíbená fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky se letos vrací zpět, tentokrát posedmé. Po celou dobu letních prázdnin mají čtenáři Libereckého deníku šanci vybírat nejkrásnější fotografii Jizerských hor. 

Výstavy v regionu: od perníku až po drahé kameny

Liberecký kraj – Podívejte se na velký přehled výstav, které lze aktuálně zhlédnout v Libereckém kraji.  

POZVÁNKY: Grabštejn láká po roce na noční prohlídku

Chotyně – Hrad Grabštejn zve po roce opět na noční prohlídku se svatou Barborou jako průvodkyní. Letos se ponese v duchu renesance. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení