VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cimrmani letos přivezou Posla z Liptákova

Liberec, Jablonec n. N. - Divadlo Járy Cimrmana navštíví s inscenací Posel z Liptákova hned dvě divadla v Libereckém kraji, divadlo v Jablonci a Liberci.

7.12.2011 1
SDÍLEJ:

POSEL Z LIPTÁKOVA, expedice do kraje Cimrmanova stáří, obsahuje seminář a dvě hry Posel světla a Vizionář. Zleva: Petr Brukner, Jaroslav Weigel, Zdeněk Svěrák a Bořivoj Penc. Foto: Archiv Divadla Járy Cimrmana

Rok se s rokem sešel, máme tu zase prosinec a Cimrmani nás potěší svou návštěvou jako každý rok. Loni to byla železniční hra Švestka, letos nás rozesmějí expedicí do kraje Cimrmanova stáří - inscenací Posel z Liptákova.

Městské divadlo Jablonec nad Nisou uvede tuto hru v pátek 9. prosince od 19 hodin a Naivní divadlo v Liberci v sobotu 10. prosince také od 19 hodin. Liberecké divadlo už má bohužel naprosto vyprodané lístky.

I toto představení, jak je v Divadle Járy Cimrmana zvykem, tvůrci rozdělili na seminář a hru. Zde dokonce na dvě jednoaktovky: Posel světla a Vizionář.

Odborná přednáška a dvě jednoaktové hry

V semináři se můžete těšit na osm až devět odborných referátů, podle toho, jak zbude čas.

Referáty se tematicky pojí ke hrám, tentokrát jsou nazvané: Cesta z Prahy do Liptákova, Svědectví liptákovské kroniky, Objev nástěnných nápisů, Dopis záhřebskému monologistovi, První zemědělský pyrotechnik, Univerzální ptakopysk, Cimrman sportovec, Cimrmanův potomek a pokud zbude čas, tak i devátý referát Jizerské hory po stránce geologické.

První jednoaktovka Posel světla se odehrává z pohledu Cimrmana v daleké budoucnosti, kdy lidé nepoužívají nadávek a vulgarismů. Ty se dají najít už jen ve starých slovnících. V době, kterou si představuje, dokonce lidé cestují potrubní poštou.

Ta druhá, Vizionář, je o věštci Hlavsovi, který věští z rozpálené pece. Přichází k němu pražský uhlobaron Ptáček, který má dilema, protože neví, za jakého ženicha má provdat svou dceru.

Intelektuální humor či obyčejná sranda?

Humor v Divadle Járy Cimrmana vyjadřují několika prostředky: černým a absurdním humorem, ironií, karikaturou, groteskou, satirou, situační a jazykovou komikou a hříčkami.

Tento typ humoru není určen pro každého, je nutné znát určité literární, historické či vědecké kontexty.

Humor je tedy intelektuální a neporozumí mu každý. Texty divadla mají několik vrstev. Snaží se balancovat mezi zábavou hospodskou a intelektuální.

Přechody mezi vrstvami jsou nečekané. Lze je však předpovědět, pokud divák zná původní texty, žánrové formy, normy, kompoziční postupy a výrazové prostředky tohoto souboru.

Protagonisté vycházejí z literárních žánrů: pohádky (Dlouhý, Široký a Krátkozraký), opery (Cimrman v říši hudby), operety (Hospoda Na Mýtince), mýtu (Blaník), cestopisy (Afrika, Dobytí severního pólu), libreta (V chaloupky stínu, Úspěch českého inženýra v Indii) divadelní a rozhlasové hry (Tma jako v pytli, Posel z Liptákova, Záskok, Švestka, České nebe, Lijavec a Němý Bobeš).

Cimrmani často pracují i s pokleslými formami umění, například detektivkou (Vražda v salonním cupé), dobrodružným románem (Dobytí severního pólu), loutkovým divadlem (Blaník: Nevěřící Vlasák). Protagonisté divadla se vysmívají zažitým, doposud uznávaným událostem, například historickým a politickým (Blaník). Komicky ztvárnili i školní prostředí (Vyšetřování ztráty třídní knihy). Vtipně nahlížejí i na některá divadelní, prozaická či hudební díla. (Záskok, Cimrman v říši hudby).

Vědecké a naoko zasvěcené referáty

Demytizují, ale zároveň mystifikují, v oblastech národních dějin, literatury, hudby, zdravotnictví, divadla a dalších. Komicky nahlížejí na známé a významné postavy z našich dějin a nově vymezují českou národní povahu.

Svými naoko vědeckými a zasvěcenými přednáškami ironizují vědu a její styl. Pro toto divadlo jsou typické kontrasty: vysoké a nízké styly, odbornost a uměleckost i výběr postav je kontrastní.

Každé představení Divadlo Járy Cimrmana rozdělili tvůrci na dvě části. V první polovině prezentují Cimrmanologové pseudovědecké přednášky, které se skládají z několika odborných referátů, jež pojí podobné téma, a druhá polovina představení prezentuje naivní výsledky Cimrmanových divadelních, uměleckých, vědeckých a dalších aktivit.

Fiktivní postava českého génia

Jára Cimrman je smyšlená postava, což divákům v začátcích nebylo zřejmé. Základním kamenem Divadla Járy Cimrmana byla mystifikace. Cimrman je univerzální český génius, který se prosadil v mnoha oborech. Proslavil se v divadle, literatuře, lékařství, kriminalistice, školství, sportu, cestování, filozofii, historii a dalších oblastech. Za svého života se nedočkal uznání. Až po objevení jeho pozůstalosti byla veřejnost seznámena s tímto „géniem“.

Vstupenky na liberecké představení v Naivní divadle byly hned vyprodané. „Předprodej jsme zahájili v pondělí 21. listopadu v 10 hodin ráno. Byly pryč během pár minut. Prodali jsme 192 vstupenek,” prozradila pokladní Naivního divadla. Ovšem na páteční jablonecké přestavení jsou lístky pořád ještě k sehnání. Sice jen na stání za 250 korun, buď v předprodeji nebo na místě.

Kdo by si nechal ujít jedinečné cimrmanovskou podívanou jen kvůli tomu, že chvilku postojí?

HISTORIE DIVADLA JÁRY CIMRMANA

• První hra Akt měla premiéru 19. června 1967.

• Myšlenku založit Divadlo Járy Cimrmana pojal Jiří Šebánek a s nápadem se svěřil Miloni Čepelkovi, Ladislavu Smoljakovi a Zdeňku Svěrákovi.

• Poprvé se postava Járy Cimrmana neobjevila v divadle, nýbrž v rozhlasovém pořadu Nealkoholická vinárna U pavouka.

• Představa o první hře byla z počátku poněkud jiná. Tvůrci totiž nestihli vymyslet scénář pro celovečerní hru, doplnili ji seminářem o životě a díle českého velikána Járy Cimrmana.

• Seminář měl úspěch, a tak byly podobné semináře připojovány i k dalším hrám.

• V letech 1967 až 2011 zinscenovalo divadlo šestnáct her.

Autor: Hana Langrová

7.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rumunka s pohádkovým jménem Arabela se moc fotit nechtěla.Komunikovala jen zdviženými prostředníky, ale slyšela moc dobře.Chvíli se pokoušela sápat redaktorovi Deníku po objektivu.Odvezla si jí sice policie, ale za chvíli už zase běhala svobodně po ulicíc
9

GALERIE: Pozor na falešné hluchoněmé

Nastoupit museli hasiči v protichemických oblecích.
3

Manévry v řeznictví: Přišla obálka s bílým práškem

GALERIE: Psi pomáhají hasičům zachraňovat zraněné, kteří uvízli v sutinách

Plavy - Reportáž na vlastní kůži jaké je sledovat práci záchranářů a jejich psů, ale také ležet v sutinách plných prachu a čekat na vysvobození.

Hudební a divadelní Sedmihorské léto tento týden startuje

Sedmihorky - /GALERIE/ Jeden z největších a především nejrozsáhlejších festivalů v Českém ráji startuje již zanedlouho. V pátek 30. června otevře hudební a divadelní Sedmihorské léto své brány a odstartuje nejen svůj osmý ročník, ale také prázdninové měsíce divadelním představením Miláček Anna.

Na Soukeňáku se porvali cizinci

Liberec - Divokou noc zase měli strážníci, kteří o víkendu museli pacifikovat rvačku na Soukenném náměstí. V sobotu kolem čtvrté hodiny ráno se před restaurací rvala skupina cizinců a nebyla to žádná pošťuchovačka, padaly nebezpečné rány i kopy.

Mladí brigádu najdou, pokud chtějí pracovat

Českolipsko - Obvykle až začátkem léta studenti začínají hledat brigády. Letos mohou uspět.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies