VYBRAT REGION
Zavřít mapu

120 let libereckých tramvají v Liberci slaví Severočeské muzeum výstavou

Liberec /GALERIE/ – Mnozí si vzpomenou na úspěšnou výstavu v Radničním sklípku před deseti lety. V roce 1897 vyjely slavnostně první vozy elektrické pouliční dráhy na trať Nádraží – Městský lesík, dnes zastávka Botanická, ZOO. 11. listopadu 1897 byla trať prodloužena do dnešní konečné stanice Lidové sady. Rok s rokem se sešel a máme tu 120. výročí libereckých tramvají.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Dobová tramvaj z 30. let 20. století.Foto: Erwin Cettineo

PROMĚNY MĚSTA A DOPRAVY

Výstavu pod výročním názvem připravuje Severočeské muzeum ve spolupráci s Dopravním podnikem města Liberce a Boveraclubem. Ten zastupuje v roli autora výstavy Ing. Tomáš Krebs. Boveraclub deponoval svou ohromnou sbírku fotografií (přes deset tisíc snímků) Severočeskému muzeu, kde je o ně dobře postaráno.

Desítky unikátních dobových fotografií mohou návštěvníci muzea vidět v sekvencích na monitoru v nedávné instalaci ve sloupové síni muzea.

Výstava, která byla v muzeu slavnostně zahájena ve středu 14. června, nabízí návštěvníkům modely tramvají, dobové fotografie a filmy a v neposlední řadě také možnost spatřit málokdy viděné meziválečné staniční sloupky, nebo model současného depa DPML.

Výstava má kromě záměru představit historický vozový park jeden důležitý vedlejší efekt. Dobové fotografie chronologicky ukazují proměny Liberce. Ty byly často velmi drastické, souvisely s obměnou obyvatelstva po druhé světové válce a celkovou složitou situací města.

FANDOVÉ DO TRAMVAJÍ

Za možnost seznámit zájemce o leckdy neuvěřitelné proměny Liberce vděčíme zapálencům, kteří se už v mládí do tramvají zamilovali. Tomáš Krebs v rozhovoru zmínil Erwina Cettinea, Antona Schlupka a Gisberta Jäckla. Mají nepopiratelnou zásluhu na tom, že máme dnes k dispozici unikátní dobový materiál, který řekne o tehdejší době někdy víc, než historická pojednání. Mimo to také podnítili zájem dalších generací, které už mohly historii dopravy a Liberce zkoumat na solidním základě. Tomáš Krebs a celý Boveraclub je toho příkladem.

LIBEREC-JABLONEC A ZPĚT

Tramvajová doprava Liberce úzce souvisí i s jabloneckou. Několik ukázek tramvají je i z Jablonce. K tomu by se měl volně pojit i doprovodný program, v jehož rámci vystoupí Pavel Novotný se svou knihou Tramvestie. Cestu tramvajáka budou moci lidé zažít u tramvajového pultu, kde mohou posedět na sedačkách z tramvaje a sledovat záběry z ubíhajících tras.

Autor: Luděk Lukuvka

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KAROLÍNA KOLOMAZNÍKOVÁ Narodila se 19. června v liberecké porodnici mamince Ivetě Čukanové z Rozstání. Vážila 3,65 kg a měřila 51 cm.
10

Hlasujte pro nejhezčí miminko 25. týdne roku 2017

Autobusový dopravce. Ilustrační fotografie.

Problémy v dopravě v Libereckém kraji nekončí

FOTO: Oprava vany Lesního koupaliště budí emoce

Liberec – Bazén ze žulových kvádrů. Dnes polorozpadlý, dříve hojně navštěvovaný. Do opravy vany Lesního koupaliště zbývá už jen pár dní. Zatímco město má jasno, názory obyvatel se na veřejném projednávání o úpravách a vybavení koupaliště poněkud zvrhly.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Mladou mámu a její miminko po nehodě transportoval vrtulník

Janov n. N. – Žena jela bez řidičáku, se špatně upevněnou autosedačkou, proti miminku při čelním střetu s dalším vozem vystřelil airbag. 

Přehrada bude v srpnu možná bez aut

Liberec – Jen pěší a cyklisté by se měli v srpnu dostat do ulice Zvolenské podél liberecké přehrady. Radní totiž schválili žádost o její uzavírku od hráze k začátku přehrady. Není to ale z důvodu opravy silnice, ale na přání lidí, říká vedení města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies