Ve čtvrtek 18. listopadu budou mít šanci na nápravu, když v televizní předehrávce 22. kola hostí od 18.10 hodin v domácí Tipsport areně Mladou Boleslav.

Hodně lidí bylo v úterý zvědavých, jak si hokejisté Kladna psychicky odpočinuli po reprezentační přestávce. Stalo se. Tým vedený novými trenéry Petrem Tatíčkem a Jiřím Kopeckým předvedl proti Liberci docela dobrý výkon, a byť si situaci v závěrečném dějství dvakrát hodně zkomplikoval, nakonec uhájil tříbodové vítězství.

Ráz utkání určila už první třetina. Kladenští v ní sice udělali pár chyb a tu největší nepotrestal Podkonický, ale v útoku byli dostatečně efektivní. Nejprve Treille zahájil své báječné představení dobrou prací po buly a Toman s pomocí nešťastné teče Moravce otevřel skóre – 1:0.

Nádherná chvíle přišla pro domácí v 17. minutě, kdy Kalla v brejku posunul puk Treillemu, jenž neskutečnou bombou poslal puk nad Pincovu lapačku – 2:0. „Kladýnko“ se v tu ránu uklidnilo, najednou předvádělo výkon, na jaký fanoušci čekali od začátku sezony, zatímco Liberec kromě nadějného vstupu do druhého dějství pohasl. Když v závěru prostřední části Treille dorážkou zakončil hezkou akci Kally s Mrázkem, zdálo se, že je rozhodnuto – 3:0. Velký omyl, protože byť se obrázek v posledním dějství příliš nezměnil, situace byla po šesti minutách zcela jiná.

Kladenský bek Mrázek zápas řádně zašmodrchal, když neproměnil v úvodu dvě jasné šance, zatímco Bílí tygři potrestali Bártou a Duškem dvě chyby a rázem byl duel naprosto o něčem jiném – 3:2. Zvlášť když se vzápětí nechal vyloučit na čtyři minuty Látal a zdálo se, že Liberec utkání srovná. Nestalo se, ba naopak. S uzdraveným a hodně aktivním Bílkem se vydal do brejku Mrázek a svou třetí tutovku už po perfektní žabičce dát musel – 4:2.

Ani tak ještě nebylo hotovo. Po dalším faulu Knotka zkusil liberecký kouč Kalous už v 57. minutě hru bez brankáře a exkladenský Hořava dal Severočechům naději ranou mezi Cikánkovy betony – 4:3. V hektickém závěru další power play Liberce potrestal premiérovým zásahem za Kladno Kotrla (5:3) a svůj tým uklidnil natolik, že Treille málem dovršil hattrick. Rozhodčí ze Slovenska ovšem jeho trefu neuznali, Francouz stál oběma nohama v brankovišti.

Názory trenérů:
Jiří Kalous (Liberec): „Dnes nám trochu selhala koncovka, tedy aspoň v těch několika šancích, které jsme si vytvořili. Také se nám nedařilo dostat se do souvislejšího tlaku, který by další šance přinesl. Domácí hráli velmi urputně a obětavě a dnes nás asi zaslouženě porazili.“

Petr Tatíček (Kladno): „Samozřejmě klukům poděkuji. Byli v psychickém útlumu, na čemž jsme se snažili o přestávce zapracovat. Rádi bychom hráli útočnější hokej, což se dnes povedlo a vyplatilo. Pár šancí jsme také neproměnili, ale vyhráli jsme asi zaslouženě. Jsem šťastný, protože v poslední třetině jsme to naivními chybami zkomplikovali. Naštěstí Bílek s Mrázkem hrou v oslabení dali rozhodující branku.“

Šance na nápravu

Porážku z Kladna mohou Bílí Tygři napravit velmi rychle. Již dnes hrají s Mladou Boleslaví, která navíc bude mít v nohách včerejší utkání s Karlovými Vary. „Doma hraje každý útočněji a agresivněji, ale na druhou stranu soupeř přijede bránit. Bude hodně těžké se probíjet přes jeho obranu a vytvářet si šance. Uvidíme, jak to zvládneme, ale šance opět bodovat naplno tam určitě je,“ řekl ČTK trenér Liberce Jiří Kalous. Stejně jako v Kladně by mu měli chybět obránci Štich, Derner a Holub.

Středočeši stihnou odehrát ještě druhé utkání po reprezentační pauze, než se dozvědí verdikt v kauze neplatných registrací. Kvůli neoprávněnému startu Jiřího Marušáka a Tomáš Divíška jim hrozí ztráta 22 z dosavadních 25 bodů a pád na dno tabulky. Případ rozhodne ředitel extraligy Stanislav Šulc právě dnes, ale verdikt oznámí až v pátek.

V prvním vzájemném utkání v tomto extraligovém ročníku Liberec vyhrál v Mladé Boleslavi 5:3 brankami Hořavy (2), Moravce, Čakajíka a Kudrny. Za Boleslav skórovali v tomto utkání Hay, Milroy a Žabka.