Tým ze severu Čech tak opět vyhrál sérii 4:0 (svěřenci kouče Pešána stejně vyřadili i Chomutov). O jejich soupeři rozhodnou další dny: Sparta hraje s Plzní (zatím 2:2).

Ve městě automobilů možná zavládne smutek. Ovšem určitě jen na chvíli. Mladá Boleslav skončí tuto sezonu na čtvrtém místě, což je pro ni nejlepší umístění v historii.

"Rozhodla naše trpělivost a disciplína. My si zakázali vyjadřovat se do novin, zakázali jsme hráčům faulovat. A to na straně Mladé Boleslavi nebylo tak zvládnuté jako u nás. Byli jsme trpěliví, jako celou sezonu, a potrestali jsme jejich fauly. Myslím si, že jsme zaslouženě postoupili," řekl po zápase kouč Liberce Filip Pešán.

Trocha statistiky? Jeho svěřenci vyhráli počtrnácté za sebou. "Je to úžasná věc," dodal.

Hosté s vedením 3:0 na zápasy v zádech začali sebevědomě a byl jich plný led. Jejich nástup umocnil brzký Bártův přestupek proti pravidlům. Gólman Rittich se měl co ohánět, když čelil šancím Liberce, ale na jeho straně bylo i štěstí. Radivojevič bombou z kruhu těsně minul, Řepík se tváří v tvář proti brankáři snažil koncovku ještě vyšperkovat nahrávkou na Krenželoka.

V šesté minutě si zkusila přesilovku i Mladá Boleslav a právě Bárta notně vystrašil Lašáka. Najednou se ukázali i hráči v bílozelených dresech. Mohla za to Plutnarova hrubka na vlastní modré čáře, po níž zakončil Pacovský chytře po ledě mezi Lašákovy betony a domácí vedli.

Druhá třetina byla gólově výrazně úrodnější. Jeden ze stěžejních momentů? Ve 24. minutě se museli domácí bránit ve čtyřech a Řepík ranou bez přípravy našel skulinku, kterou propadl kotouč Rittichovi do sítě. Asi právě on nastartoval obrat vedoucí k dovršení postupu.

"Já to dostal krásně od Lakyho (Lakatoše) přes brankoviště a jen jsem se to snažil dát k první tyčce. Asi mu to propadlo za beton a nebyl tam včas. Byl to důležitý gól, protože jsme srovnali, po prvním gólu je diváci začali hnát," podotkl úspěšný střelec Michal Řepík.

Rittich dlouho držel Boleslav ve hře

Za dvě minuty už hosté vedli. Obrana Středočechů nechala před Rittichem manévrovat Vitáska, jenž dva pokusy libereckého beka dokázal vykrýt, ale na třetí už nestačil.

Domácí reagovali, rovněž z přesilovky. Ve 38. minutě nahodil puk před brankoviště Pabiška a zadák Stříteský ho jemnou tečí usměrnil pod horní tyč. Nepomohlo jim to.

Těsné vedení si totiž do šaten přece jen odnášel vítěz základní části. Bulířova trefa z kruhu pro vhazování znamenala již devátou využitou početní výhodu Liberce v sérii. "Někteří hráči byli zranění, na některých byla vidět už velká únava," líčil pak kouč František Výborný.

Přesto ještě nebyl konec. Vyrovnání měl zkraje třetí části na holi Trončinský, když povytáhl Lašáka z branky, jenže po jejím objetí neuklidil puk za brankovou čáru. Středočeši si pak zahráli přesilovku, v níž je pozlobil útočným výpadem Valský, leč Rittich byl připravený.

V polovině třetí třetiny se několikrát vyznamenal Rittich, když proti němu najížděli dva soupeři, následně zlikvidoval sóla Lakatoše a Jelínka. V 54. minutě se hodně zajiskřilo poté, kdy Kučný přišpendlil svou holí na hrazení Řepíka. Zápas pro něho skončil po trestu do konce utkání, zraněný útočník Liberce zamířil na střídačku s pomocí ostatních.

"Zkusili jsme to otevřít, ale bohužel to nevyšlo, nedokázali jsme dát gól a srovnat. S tím, že nám tam budou občas ujíždět do úniků, se musí počítat," podotkl gólman David Rittich, jenž držel svůj tým nad vodou.

Domácí se nevzdávali, ale jejich odhodlání v dlouhé tříminutové přesilovce po Kučného trestu definitivně utlumil Bakoš a při power play završil tři vteřiny před koncem výsledek ještě Mojžíš.

"Liberec byl kompaktnější. Mají to skvěle poskládané, ukázala se jejich kvalita v zakončení. Zaslouženě postoupili, ale myslím si, že jsme byli důstojným soupeřem. Sezonu můžeme samozřejmě hodnotit kladně, ale příští rok chceme zase výše, i když se dá očekávat, že si na nás ostatní dají větší pozor," řekl domácí bek Marek Trončinský.

A poslední reakce smutnějšího výběru. Podruhé promluvil kouč Výborný: "Soupeř hrál velmi dobře a do finále určitě patří, musíme jim pogratulovat."

BK Mladá Boleslav - Bílí Tygři Liberec 2:5 (1:0, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Pacovský (M. Látal), 38. Stříteský (L. Pabiška, Bárta) - 25. Řepík (Lakatoš, Vampola), 27. Vitásek (Plutnar, Radivojevič), 40. Bulíř (Valský), 57. Bakoš (Valský, Bulíř), 60. Mojžíš. Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Bláha, Frodl. Vyloučení: 4:6, navíc Kučný (Mladá Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:3. Diváci: 3744. Konečný stav série: 0:4.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Ovčačík, Rýgl, Trončinský, Robar, Kučný - Jarůšek, Klepiš, Bárta - Hyka, Musil, Lenc - M. Látal, Urban, Pacovský - Ďurač, Kubica, L. Pabiška. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Plutnar, Vitásek, Kajínek - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Lakatoš - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Jonák, D. Špaček. Trenéři: Pešán a V. Čermák.