Potvrdilo se varování libereckého asistenta trenéra Pešána před zápasem, kdy předvídal, že Tygři budou hrát asi často v oslabení. A jak to dopadlo? Hned tři góly ze čtyř dali domácí v početní výhodě… Plzeňští tak sťali dalšího lídra a sami postoupili na nejvyšší příčku. Liberec klesl v tabulce na 4. místo.

Gólem a asistencí přispěl k úspěchu ve svém posledním utkání sezony na plzeňském ledě útočník Jaroslav Hlinka. Ostřílený forvard, který zatím ve dvanácti zápasech zaznamenal čtyři góly a čtyři asistence, pomůže modrobílým ještě ve čtvrtečním utkání v Praze se Spartou a sezonu pak dokončí ve švédském Linköpingu.

To, co v minulém kole stálo Západočechy body v Pardubicích, hra v početní nerovnováze, se včera proměnilo v jejich ostrou zbraň. Tři ze čtyř zásahů vítězů padli z přesilovek.

Hned v úvodu souboje se ale Plzeňští s přispěním brankáře Mazance ubránili bezmála dvouminutovému oslabení o dva muže a pak v 8. minutě ve stejné výhodě udeřili. Sotva se k Vantuchovi na trestné lavici přidal i Kajínek, propálil hostujícího gólmana Pince od modré Marušák. A záhy znovu v přesilovce zvýšil na 2:0 po přihrávce od Straky svým premiérovým gólem v extralize Petruška. Zarputilá bitva plná důrazných střetů pokračovala i po pauze.

Dříve než skóre se však měnili ochránci hostující svatyně. Pinc si po jednom z plzeňských nájezdu nechal na střídačce ošetřit ruku a nahradil ho Vošvrda. Po pár minutách byl ale zkušený chytač zpátky. A inkasoval i potřetí. To v závěru třetiny Plzeňští vystupňovali svůj tlak a Hlinka po křižné pobídce Kratěny usměrnil puk do sítě. Do konce prostřední části v ten moment chyběla jen čtyři vteřiny.

Blízko čtvrtému gólu byl po nájezdu se Strakou znovu Petruška, ale Pince nepřelstil. Luxusního náskoku se domácí dočkali až v 51. minutě, kdy akci přesilovkového komanda zakončoval Kratěna. Jenže hned po rozehrání využil poklesu koncentrace domácích borců Vak, který sebral Mazancovi nulu tečí Čakajíkova nahození.

Natěšení fanoušci i tak pokračovali v oslavných chorálech, zkrocení hosté už kromě několika šarvátek nic dalšího nepřidali. Naopak Plzeňští mohli své vítězství ještě umocnit, jenže Petruška neproměnil ani svou další šanci.

Hlasy trenérů po utkání:

Michal Straka (Plzeň): „Poslední zápas v Pardubicích jsme prohráli kvůli nevyužitým přesilovkám a inkasovaným brankám v oslabeních. Zaměřili jsme na to na tréninku. Dá se říci, že tyhle situace rozhodly i dnes, ale v náš prospěch. Důležité bylo, že na začátku zápasu neproměnil Liberec přesilovku pět na tři. Kdyby dal gól, asi by se zápas vyvíjel jinak. My jsme naopak za našich přesilovek dali rychle dva góly. Rozhodující moment asi nastal čtyři vteřiny před koncem druhé třetiny, kdy jsme dali branku na 3:0. Ve třetí třetině už jsme si i přes nějaké šance Liberce vedení pohlídali a zaslouženě vyhráli. Mladého Petrušku jsme zařadili po hattricku za juniory zpátky do sestavy rovnou do prvního útoku. V poslední době nám nešly přesilovky, tak jsme je chtěli zjednodušit a to nám dnes i s trochou štěstí vyšlo.“

Jiří Kalous (Liberec): „Plzeň nám dnes nedala v podstatě šanci. Hrála výborně. Nám nevyšla první třetina, v níž jsme měli hodně špatný pohyb. Plzeň v ní byla lepší ve všech činnostech. Ve druhé třetině jsme se nadechovali ke zlepšení, ale přišel zlomový moment čtyři vteřiny před jejím skončením, kdy jsme inkasovali třetí gól. Tříbrankový náskok soupeře jsme už prakticky neměli šanci dotáhnout a Plzeň zaslouženě vyhrála. Marka Pince vystřídal na chvíli ve druhé třetině Vošvrda kvůli tržné rance na ruce. Nejde ale o nic vážného, a proto se hned vrátil do branky a měl by být do dalších zápasů v pohodě.“

HC Plzeň 1929 Bílí Tygři Liberec 4:1

Utkání 13. kola hokejové Tipsport extraligy.

Třetiny: 2:0, 1:0, 1:1.

Branky a nahrávky: 8. Marušák (Jiří Hanzlík, Martin Straka), 11. Petruška (Duda), 40. J. Hlinka (Kratěna), 50. Kratěna (Jan Kovář, J. Hlinka) - 51. Vak (Čakajík). Rozhodčí: Hodek, Pešina - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:7. Využití: 3:0. Diváci: 5056.

Plzeň: M. Mazanec - Marušák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Kinrade, Dresler, Dan Růžička, Schnabel - Duda, Martin Straka, Petruška - Kratěna, J. Hlinka, Mrňa - Stránský, Jan Kovář, Lev - Dvořák, Vostřák, Johnson. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.

Liberec: Pinc (36.- 37. Vošvrda) - Čakajík, Trončinský, Holub, Hay, Derner, Kajínek, Pavlů, Ulrych - Kudrna, P. Nedvěd, Vantuch - Klimenta, Vak, Špaček - Bárta, Urban, Dušek - Kica, Bortňák, L. Krejčík. Trenéři: Kalous a Pešán.

Nejbližší program Bílých Tygrů: Třinec Liberec (pátek 21. 10., 17.00), Liberec Pardubice (neděle 23. 10., 17.00), Liberec Třinec (odložené utkání 1. kola, úterý 25. 10., 18.10), Liberec Sparta Praha (pátek 28. 10., 15.00).