Fantazie! Lidé jásali. Liberec je na hokejovém trůnu

Praha, Liberec/GALERIE/ - Novým králem českého hokeje se stal Liberec. Bílí Tygři v nedělním šestém finálovém zápase pokořili Spartu 2:1 v prodloužení a zasloužil se o to Martin Bakoš. Šestý zápas finálové série skončil až po téměř čtyřech hodinách. Na zásah Juraje Mikúše z první třetiny totiž v prostředním dějství odpověděl navrátilec Petr Vampola. A pak se čekalo do 86. minuty.

24.4.2016 AKTUALIZOVÁNO 24.4.2016
Fotogalerie
33 fotografií

Liberec pokořil Spartu. Kapitán Jan Výtisk s trofejíFoto: ČTK/Radek Petrášek

SPLNĚNÝ SEN GENERACÍ. Na tuto chvíli se čekalo celá desetiletí. Poprvé v historii slaví Liberec titul hokejových mistrů republiky! Utahaní, ale šťastní Bílí Tygři dotáhli do vítězného konce strhující finálovou sérii. V Praze v šestém utkání porazili v druhém prodloužení prodloužení Spartu 2:1. Vítězný gól vsítil slovenský útočník Martin Bakoš. Na náměstí Dr. E. Beneše na své hrdiny a na mistrovský pohár čekaly v noci stovky nadšených fanoušků. Nadšení, objetí, přípitky, emoce! Také v pražské hale byly stovky libereckých fanoušků. Fantazie! Byli jsme u toho," telefonoval za mnohé jeden z nich.

Bouřlivá kulisa, našlapaná aréna. Šestý zápas sledovalo na tribunách více než sedmnáct tisíc fanoušků. Ano, to je rekord.

Oba týmy se v O2 areně představily oproti pátečnímu duelu na severu Čech v pozměněné sestavě. Domácím vypadl další obránce Eminger a do hry se nově zapojil útočník Procházka. Liberecký kouč Pešán se rozhodl opět nasadit forvarda Vampolu, po skončení disciplinárního trestu naskočil Lakatoš. I přes předešlu výhru tak Liberec pozměnil složení všech útočných formací.

Výkon Sparty byl v úvodu nevýrazný, hráče evidentně svazovala hrozba konce sezony v případě porážky. Přesto se do první výraznější šance dostal Hrbas, ve 4. minutě trefil pravou tyč.

Mnohem více vzruchu bylo před Pöpperlem, Krenželok však nemířil přesně a Radivojevič po nájezdu také zakončil mimo branku. Bezbrankový stav se nezměnil ani v 16. minutě po velkém závaru v obraném pásmu Pražanů.

Jandačovu týmu pomohla do vedení přesilová hra. Sparťané se sice dlouho nemohli prosadit, poté se ale uvolnil Mikuš a Lašák na střelu svého krajana i díky clonícímu Kumstátovi nestihl zareagovat.

Hned na začátku druhé třetiny mohl zvýšit vedení domácích Hrbas, svoji pohotovou střelu však mezi tyče nenamířil. Prosadili se tak hosté a stejně jako Sparta v početní výhodě. Druhý Barinkův trest v rychlém sledu využil Vampola.

V 35. minutě mohl Tygři posunout do vedení Řepík, nejlepší střelec Severočechů v play off však nájezd na Pöpperleho neproměnil. V závěru druhé třetiny se do dvou šancí dostal Netík, který začal zápas až jako třináctý útočník. Lašák však obě jeho příležitosti zlikvidoval.

S blížícím se koncem normální hrací doby tak drama kulminovalo. Oba celky si uvědomovaly, že případný gól by duel zřejmě rozhodl. Na straně domácích se o to snažil aktivní Hrbas, stejně jako Bulíř nebo Radivojevič na druhé straně však neuspěl.

Liberec byl střelecky aktivnější, rozhodnout však nedokázal. A i proto, že v 59. minutě neuspěli z ojedinělé situace před Lašákem Sabolič s Dragounem a Poláčkem, finále se poprvé prodlužovalo. Navíc bylo jasné, že podle pravidel se musí rozhodnout gólem ze hry, na samostatné nájezdy nemohlo dojít.

Hned na začátku nastavení střílel nebezpečně Birner, Pöpperleho však nepřekonal. V 65. minutě již hosté zvedali ruce a chtěli se začít radovat z titulu. Pöpperle však udržel puk po Dernerově akci před čárou, což potvrdil i videorozhodčí. Poté přišly krušné chvilky domácích, když byl vyloučen Mikuš.

Liberečtí však přesilovku nevyužili, stejně jako později domácí. V 78. minutě se pokoušeli rozhodnout Šimek a následně Radivojevič s Bakošem, Pöpperle byl ale připraven a tak došlo i na pátou dvacetiminutovku. Rozhodující moment přišel v 86. minutě, kdy si do útočného pásma nabruslil Bakoš a překonal Pöpperleho.

Tygři následně mohli i s početnou skupinou fanoušků v O2 areně slavit, Sparta prodloužila své čekání na další titul. Naposledy se Pražané radovali v roce 2007.

Tygři měli podporu fanoušků i v Praze

„Mistři!" řádila početná výprava libereckých fanoušků. O titulu rozhodl Martin Bakoš gólem ve druhém prodloužení. Pak už začaly oslavy Bílých Tygrů. Zasloužené…
„Už u nás to byly obrovské nervy a to jsme ještě nevěděli, co náš čeká tady. Věděli jsme, jak jsme blízko, ale zároveň daleko. Dojde nám to asi až později," rozplýval se kouč novopečených šampionů Filip Pešán. „Je to obrovský dárek pro majitele klubu pana Syrovátka a klukům, kteří v Liberci odmalička hrají a teď si sáhnou na pohár."

Liberečané fandili hokejistům na náměstí před radnicí.

Sparta chtěla finálovou sérii ještě jednou vrátit do Liberce. Nepodařilo se. „Rozhodly úplně malinké věci, jedna jediná střela," litoval domácí kapitán Jaroslav Hlinka.
V O2 areně včera bylo plno, hosté se ale mohli cítit jako doma na severu.
Z Liberce dorazila početná a především hlasitá družina fanoušků, která od úvodního vhazování dávala jasně najevo: „Bez poháru neodjedeme!" Hokejisté Bílých Tygrů dělali všechno, aby tohle přání svým věrným příznivcům splnili.

V první třetině měli hosté víc ze hry, byli důraznější a nebezpečnější. Sparťanům dělalo liberecké napadání problémy. Až přišla 17. minuta, přesilovka a přesná trefa Juraje Mikuše. Tygry to nezlomilo – naopak. I ve druhé třetině diktovali tempo hry, pomohly jim fauly domácích. Jednu z přesilovek přetavil Petr Vampola ve vyrovnávací gól. Ano, ten Vampola, který dostal po třetím finálovém mači disciplinární trest na dva zápasy a vyslechl si za to ostrou kritiku od vlastního kouče Pešána. „Zkusil jsem to a spadlo to tam. Já se soustředil jen na zápas, abych něco nezkazil," povídal.

Liberec sparťany dál proháněl, chvílemi se zdálo, že domácí nestíhají s energickými soupeři bruslit. Šance ale měli i oni. Nakonec se tak do prodloužení.
To trvalo dlouhých a dramatických pětadvacet minut. Šance byly na obou stranách a nakonec rozhodl přesnou ranou slovenský forvard Bakoš. „Jsou to nádherné pocity, ani se to nedá popsat," culil se hrdina.

Po triumfu v základní části tak Bílí Tygři potvrdili svou letošní suverenitu i v play-off. „Nádherný pocit, to se nedá popsat," rozplýval se gólman Lašák, který už jednou extraligu vyhrál s Pardubicemi. „Byla to reklama na český hokej," dodal kouč vítězů Pešán.

Sparťané skončili těsně pod vrcholem. „Liberec je zasloužený mistr," uznal Hlinka. „Rozhodla poslední šťastná střela… Hráli jsme na krev, do posledního dechu a nemáme se za co stydět," dodal.„Chybělo nám hodně klíčových hráčů. Kdybychom hráli v plné sestavě, tak bychom se dneska možná radovali my," troufal si tvrdit trenér Sparty Josef Jandač.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. J. Mikuš (Forman, Pech) - 29. Vampola (Krenželok), 86. Bakoš (Mojžíš). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 17.014. Konečný stav série: 2:4.

Sparta: Pöpperle - Piskáček, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, J. Mikuš - Hlaváč, J. Hlinka, Buchtele - Forman, Pech, Kumstát - Hamilton, Dragoun, Sabolič - M. Procházka, Černoch, A. Kudrna - Netík. Trenéři: Jandač a Moták.
Liberec:
Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk - Bakoš, Bulíř, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Birner - Stránský, P. Jelínek, Krenželok - J. Vlach, Lakatoš, Valský. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Autor: ČTK, Vojtěch Žižka, Pavel Mikeš

24.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
Krajská nemocnice v Liberci. Ilustrační foto.

Psychiatrii čekají velké změny: Nové stacionáře, poradny i terénní péče

Kotlíkové dotace. Fronty na Krajském úřadě LK.

Liberecký kraj rozdává na kotlíky miliony

Dakar show přilákala davy

Sosnová /FOTOGALERIE/ - Dakar Setkání na Autodromu v Sosnové přivítalo rekordní návštěvu diváků.

Chrastava vyplenila Vysoké Mýto!

Vysoké Mýto - Klobouk dolů, Chrastaváci! Ve včerejší dohrávce fotbalové divize dokázali Chrastavští porazit třetí celek soutěže na jeho hřišti, i s nedoléčenými hráči v sestavě. A s nulou. Dvěma zásahy Mýto skolil Řezka, jeden připojil Suk, v brance zatáhl roletu Zoul.

Tři muži jsou obžalováni z vraždy, hrozí jim 12 až 15 let nebo výjimečný trest

Liberec - /GALERIE, VIDEO/ Před libereckým krajským soudem začalo líčení s údajnými vrahy Martina Říhy, který vytuneloval kampeličku

Okresní přebor: Rynoltice si vyšláply na vedoucí Český Dub

Liberecko /GALERIE/ - Jarní odvety okresního fotbalového přeboru začaly vzpourou slabých. Předposlední Rynoltice B nastřílely Českému Dubu na jeho hřišti bůra a Višňová si v souboji béček vyšlápla na Chrastavu. Tucet gólů padlo v libereckém derby Vesce a Vratislavic.