Slovan tak nenavázal na minulou výhru 1:0 z Marseille, s čtyřmi body se ale udržel na postupovém druhém místě tabulky o bod před francouzským týmem, který prohrál v Braze.

"Minule jsme prožili v závěru v Marseille obrovskou radost, teď to byla hořká tečka. Jsem smutný, ale kdyby nám někdo před startem skupiny řekl, že po třech kolech budeme před Marseille na postupovém druhém místě, brali bychom to," řekl na tiskové konferenci liberecký kouč Jindřich Trpišovský.

Do liberecké sestavy se vrátil bek Bartošák, který nečekaně rychle vyléčil zranění z nedávného duelu s Bohemians 1905. Naopak mimo hru zůstal Hovorka, jehož na stoperu nahradil bývalý hráč Groningenu Švejdík.

Slovan začal aktivně a v šesté minutě měl úvodní šanci. Folprechtovu střelu hostující brankář jen vyrazil, ale Bakoš nedokázal míč doklepnout do sítě. Groningen sice prohrál první duely skupiny bez vstřelené branky, ale U Nisy nehrál špatně a hlavně v kombinacích na míči byl silný. Poprvé výrazněji zahrozil ve dvacáté minutě, kdy Mahiho tečovaná střela skončila těsně mimo a postranní tribuna vyprodaná dvěma tisícovkami hostujících fanoušků jen zklamaně vydechla.

Jinak byl ale v první půli nebezpečnější Liberec. Ve 23. minutě si naskočil na centr Jefremov a gólman Padt vyškrábl balon zpoza břevna na roh. Těsně před přestávkou pak hostující brankář vyrazil Coufalovu dalekonosnou ránu.

Klíčový okamžik? Červená karta

Po pauze úřadující vítěz Nizozemského poháru přidal a v 54. minutě málem otevřel skóre. Mahiho střelu z přímého kopu zastavilo břevno. Na druhé straně si s Bartošákovým pokusem poradil Padt. Groningen byl na startu druhé půle aktivnější a Linssen málem využil Koubkova zaváhání při rozehrávce. Poté se hosté marně dožadovali penalty.

"Do druhé půle vstoupil lépe Groningen, měl lepší pohyb a byl aktivnější na míči. Zhruba od 60. minuty se ale náš střed zálohy rozehrál k výbornému výkonu a dominovali jsme," řekl Trpišovský.

V 66. minutě měl velkou šanci Jefremov. Položil si obránce, jenže pak před brankářem Padtem zamířil mimo. Za šest minut pak z dobré pozice přestřelil Pavelka. Oba týmy se snažily strhnout výhru na svou stranu. Rusnákovu ránu lapil na Koubek a domácí Shala volejem pak přestřelil.

Liberec se tlačil za vítězným gólem. V 79. minutě Šural přes hlavu v akrobatické pozici mířil těsně nad a Luckassena z úhlu vychytal Padt. Slovanu pak pomohl střídající De Leeuw, který po pěti minutách na hřišti kopl Shalu do obličeje a dostal červenou kartu. Domácí si vytvořili velký tlak a v 87. minutě se dočkali. Po závaru přiťukl Pokorný Luckassenovi a nizozemský útočník proti svým krajanům dotlačil míč do sítě.

Šok v nastavení

Jenže Liberec možná klíčovou výhru v boji o postup neudržel. Už po uplynutí nastavení odpískal sudí ve vápně faul na Hateboera, a i když Hoesen z penalty Koubka nepřekonal, z dorážky s pomocí břevna srovnal.

"V kontaktu tam byl Bartošák na zadní tyči s hráčem. Náš asistent to viděl v televizi a tvrdí, že to byl faul na Bartošáka, na našeho hráče. Takže ze zpráv, co mám, to bylo spíš naopak. Bohužel to písknul, nic s tím neuděláme. Nejvíc naštvaný ale jsem, že jsme předtím nedali druhý gól z milionprocentní šance," uvedl Trpišovský.

"Myslíme si, že penalta nebyla. Bavil jsem se s rozhodčím a říkal, že ji neviděl, že dostal signál od rozhodčího za brankou. Video by to asi vyřešilo, kdyby ta možnost byla. Ale nejsme první, kdo byl nějak poškozený, takže nebudeme brečet," dodal kapitán Slovanu Pavelka.

Utkání 3. kola základní skupiny F fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - FC Groningen 1:1 (0:0)
Branky: 87. Luckassen - 90.+6 Hoesen. Rozhodčí: Dingert - Pickel, Bornhorst - Dankert, Hartmann (všichni Něm.). ŽK: Pokorný, Luckassen - Tibbling, Hateboer. ČK: 83. M. de Leeuw (Groningen). Diváci: 8793.

Liberec: Koubek - Coufal, Švejdík, Pokorný, Bartošák - Pavelka, Folprecht - Jefremov, Shala (84. Bartl), Šural (89. Sackey) - Bakoš (61. Luckassen). Trenér: Trpišovský.
Groningen: Padt - Kappelhof, Reijnen, Larsen (88. Antonia) - Hateboer, Tibbling, Maduro (78. M. de Leeuw), Tamata - Linssen (70. Hoesen), Mahi, Rusnák. Trenér: Van de Looi.