Gólové žně přineslo hned úvodní kolo nového ročníku fotbalového přeboru Liberecka. Nejvíce se blýskly Nové Město pod Smrkem a nováček Sokol Pěnčín u Turnova, které nasázely do sítí protivníků po šesti brankách. Zhurta vstoupil do soutěže novoměstský Václav Černý – nováčka Chrastavu B zdemoloval pěti zásahy v rozmezí necelé půlhodiny!

Rozdílně si vedly týmy, jež hrály v minulé sezoně o soutěž výš, v I.B třídě. Zatímco Nová Ves se na umělce v Harcově nepárala s Vratislavicemi a dala jim čtyřku, naopak Raspenava se po sestupu přesvědčila, že ani nižší soutěž pro ni nebude lehká. Šest inkasovaných gólů doma od nováčka je hodně, i když je třeba vidět, že Sokol Pěnčín se hodně posílil a bude možná patřit k největším favoritům. Třetí nováček, Hejnice B, zdolal Krásnou Studánku 2:1.
Kuriozitou je, že premiérový gól nového ročníku byl vlastní. Dal si ho frýdlantský Jelínek v duelu s rezervou Višňové (hráno jako první sobotní zápas už od 14.00), ale frýdlanstké béčko nakonec skóre otočilo, takže „vlastenec" až tolik nebolel. Pozoruhodný průběh měl zápas Dětřichov – Jindřichovice,
v němž hosté vedli 3:0, avšak domácí dokázali vyrovnat.
Prvními vyloučenými hráči nového ročníku okresního přeboru jsou dětřichovský Ráž a vratislavický Exner.
Celkem padlo 35 gólů, což je krásný průměr 5,0 na zápas. Jediným celkem, který vyšel střelecky naprázdno, byl Gass Mníšek. V bilanci kola byli těsně lepší hosté: 3 – 1 – 3, skóre 16:19.

Frýdlant B – Višňová B 2:1 (1:1)
Frýdlant začal aktivně, už
v 9. minutě měl Stránský dobrou pozici, ale obránci hostů jeho pokus z 11 metrů zablokovali. V 10. mířil J. Štrbák hlavou vedle, na druhé straně jeho jmenovec M. Štrbák se
v 16. také ve slibné situaci netrefil. V 28. višňovský Mazánek přehodil gólmana a míč skončil na břevně. O minutu později padl první gól, když centr si frýdlantský Jelínek nešťastně srazil do vlastní branky. V 38. domácí vyrovnali zásluhou krásné střely Záruby z 20 metrů. Po změně stran byl opět nejprve aktivní Frýdlant a jeho převaha vyústila ve vítěznou branku. Vstřelil ji teprve 16letý Šindelář, který z přímého kopu vymetl šibenici. Hosté se poté snažili o vyrovnání, vytvořili si tlak, ale Frýdlant již těsnou výhru ubránil a naopak hrozil z brejků. Stav 2:1 se však již nezměnil.
Branky: 38. Záruba, 68. Šindelář – 29. vlastní (Jelínek). Rozhodčí: Lebeda, ŽK: 1:2, 60 diváků. Frýdlant B: Tauš – Dědek (55. Buřita), Kaplan, Záruba, Šindelář (76. Mauer) – Kotek, Jelínek, Stránský (35. Peml), Lopuszynski – J. Štrbák, Šlejtr. Višňová B: Bláha – Ponc (76. Šolta), Pařík, Čejka, Martinů – Zach (89. Kocian), Kepr, Cýrus, Mrázek – M. Štrbák (70. Kopecký), Mazánek.

Gass Mníšek – Jablonné 0:2 (0:1)
Ve vyrovnaném úvodu se útoky střídaly na obou stranách. V 16. min. měl ohromnou šanci domácí Jakub Louda, jehož dobrou střelu brankář Holub zázračně vyrazil na roh. Hosté byli produktivnější a v 26. Černý po centru zavěsil na 0:1. Poté se opět ještě jednou vyznamenal jablonský gólman. Hned
v první minutě druhého poločasu se plynaři nestačili ani rozkoukat, když jim utekl právě nastoupivší Nemeš, přesně přihrál Netíkovi a bylo to 0:2. Hra byla poté rozháraná, domácí byli zaskočeni. Přesto se ještě jednou dostali do velké příležitosti, kterou v 75. opět Loudovi zlikvidoval výborný Holub, jenž zachytil balon doslova na brankové čáře. Remíza by možná průběhu utkání slušela více, ale hosté zkrátka své možnosti na rozdíl od domácích proměnili.
Branky: 26. M. Černý, 46. Netík. Rozhodčí: Nagy, ŽK: 1:0, 40 diváků. Gass Mníšek: Tošner – Hodač (46. Sojka), Slavík (70. Bárta), Macháček, J. Šolc – Lednický, Házi (18. Švanda), M. Šolc, Brückler – Jakub Louda, Zelený. Jablonné: Holub – Nešvera, Velecký, Vejskrab, Pál – Pavlas, Kovalev (46. Nemeš), Štáfek, Šimon – M. Černý, Netík.

Nové Město – Chrastava B 6:2 (5:1)
Vyrovnaný a opatrný začátek zápasu nenasvědčoval tomu, že by měla přijít nějaká kanonáda. Skóre otevřel ve 14. minutě domácí Hnilička hezkou střelou k tyči, ale nováček z Chrastavy za čtyři minuty vyrovnal zásluhou Trojana. Poté se však utkání proměnilo ve one man show novoměstského Václava Černého, který během necelé půlhodiny nastřílel pět gólů! Dva dal z penalt, tři si v podstatě sám vypracoval, vycházelo mu, na co sáhl a hosté si s jeho kousky nevěděli rady. Paradoxně branky na 2:1 a 3:1 vsítil v děsném lijáku, který na deset minut zkropil novoměstské hřiště. Domácím ale pršelo štěstí. V 24. kopali penaltu po faulu chrastavského gólmana a V. Černý proměnil. Další dva góly vsítil v 29. a 37. ze hry a v poslední minutě se po faulu hostujícího obránce kopal další pokutový kop. Přísný exekutor V. Černý byl opět úspěšný – 5:1. A to ještě
v první půli Šindler nevyužil dva samostatné úniky, jinak mohlo být skóre ještě vyšší. Po změně stran už domácí pod vlivem výsledku hráli trochu laxněji, to však nevadilo V. Černému – v 52. zvýšil na 6:1. Chrastavský J. Sochor v 61. zmírnil krutou prohru nováčka na konečných 6:2.
Branky: 24. z pen., 29., 37., 45. z pen. a 52. V. Černý, 14. Hnilička – 18. Trojan, 61. J. Sochor. Rozhodčí: Dědek, ŽK: 2:2, 50 diváků. Nové Město: Kocourek – Chlebek, V. Černý, Kadera, Jalovičár (55. David) – Bruský, Hnilička, Šindler, Kolenkár – Bartoš, O. Černý. Chrastava B: Lintner – Stránský, Trojan, Mazánek, Szpyt – Tarant (46. Dymeš), J. Sochor, A. Sochor, Paleček – Procházka (70. Doležal), Žďárský.

Dětřichov – Jindřichovice 3:3 (1:3)
Domácí se sešli poprvé od konce jarní sezony a v prvním poločase to bylo znát. Hosté šli do vedení už v 2. minutě díky střele Koutského, v 20. po chybě dětřichovské obrany zvýšil Milan Knapp a když v 39. vsítil po brejku Kopecký třetí gól hostů, nevsadil by na Dětřichov nikdo ani pětník (i kdyby ještě pětníky existovaly). Navíc jindřichovický Lexa nastřelil tyč. V poslední minutě první půle však dal Netolický starší gól naděje na 1:3 a po změně stran se začaly dít věci. Dětřichov nastoupil jako vyměněný a dostal Jindřichovické pod ohromný tlak. V 59. přidal Netolický st. svůj druhý gól a v 69. Ráž vyrovnal na 3:3. Poté Dětřichov pokračoval v tajfunu, ale od prohry zachránil hosty vynikající brankář Příhoda, který chytil nejméně tři tutové góly. V zajímavém duelu se tak soupeři rozešli remízou 3:3. V nastaveném čase byl ještě po druhé žluté kartě vyloučen domácí Ráž.
Branky: 45. a 59. Netolický st., 69. Ráž – 2. Koutský, 20. Milan Knapp, 39. Kopecký. Rozhodčí: M. Šisler, ŽK: 4:1, ČK: 90(+3). Ráž (Dětřichov), 50 diváků. Dětřichov: Zeman – Třína (55. Vízner), Netolický st., Kareš, Válek – Patrman (2. Štěpánek), Lachman, Ráž, Vágner – Koťátko, Netolický ml. Jindřichovice: Příhoda – Klimeš, Forman (81. Vak), Lexa, Dlouhý – Resl (73. Masár), Koutský, Milan Knapp, Kopecký – Marek Knapp, Hroch.

Vratislavice – Nová Ves 1:4 (1:1)
Utkání přineslo oboustranně nepřesnou hru. Domácí si nedokázali přesně přihrát, hráli hodně nervózně. Hosté je však v mnohém napodobovali, jen přispěli navíc k už tak nervózní hře tvrdými zákroky, někdy až na hranici možnosti zranění. V prvním poločase se hrálo, kromě posledních dvou minut, jen mezi šestnáctkami. První střelu
v zápase, a to ještě nad, vyslal až po půl hodině hry domácí Opatřil. V závěru poločasu vystřelil z přímého kopu hostující Didi a zablokovaný míč zapadl pod břevno domácí branky – 0:1. Ihned z protiútoku přišla snad jediná pěkná akce domácích: po trase Žabka, Dědič se ve vápně prosadil hlavou Opatřil 1:1. Druhý poločas začal tak, jak první skončil. Tedy nepřesnou nervózní hrou. Jenže hosté se dokázali prosadit po hrubých chybách domácí obrany. Nejprve se
v 55. po přímém kopu Bartůňka na malém vápně ocitl úplně sám nejmenší hráč na hřišti Didi a hlavou dal na 1:2. Chvíli na to v 58. po autu hostů míč propadl celou obranou a na zadní tyči se Bartůněk nemýlil – 1:3. V 73. ve vápně domácích v chumlu hráčů spadl míč na ruku jednoho z obránců. Hlavní rozhodčí, stojící asi pět metrů od přestupku, ukázal, že k porušení pravidel nedošlo, asistent číslo 2, stojící na druhé straně hřiště, byl však jiného názoru a po debatě hlavní ukázal na značku pokutového kopu. Mezitím však došlo na druhé straně hřiště ke vzájemnému strkání dvou hráčů – domácího Exnera
a hostujícího Dobiáše. Ten se však náhle skácel na zem. Hostující lavička v počtu asi dvaceti osob okamžitě vyběhla a obklopila asistenta číslo 1, ten si praporkem přivolal hlavního sudího a ten ke zděšení domácích vyloučil jen domácího hráče. Penaltu potom proměnil Kverka na 1:4. Hosté po fotbalové stránce zvítězili zaslouženě, na rozdíl od domácích dokázali využít chyb soupeře. Domácím hráčům se nevedlo vůbec nic. Nedokázali prodat to, co předváděli
v přípravě.
Branky: 43. Opatřil – 42. a 55. Didi, 58. Bartůněk, 77. Kverka
z pen. Hráno na umělé trávě
v Harcově. Rozhodčí: K. Novák, ŽK: 1:4, ČK: 73. Exner (Vratislavice), 20 diváků. Vratislavice: Jirák – Krejčík (82. Vavřena), Stolín, Komárek, Berger – Holubec (65. Exner), Preissler (74. Němec), Čermák, Opatřil (77. Sandleiter) – Dědič, Žabka. Nová Ves: Marek – Novák, Martínek, Jansta, Didi (80. Mrijaj) – Novotný, Smola (12. Kverka), Luk. Adam (75. Komarov), Čermák – Bartůněk, Dobiáš.

Raspenava – Pěnčín 2:6 (2:2)
Utkání začali lépe domácí
a již ve 12. min. se ujali vedení – Pikous mladší centrem našel Michala Zemana a ten se hlavou nemýlil. Ve 20.min. vstřelil druhou branku utkání opět Michal Zeman, když jeho střílený centr skončil v brance hostů – 2:0. Ve 25. hosté snížili zásluhou Jana Škréty po přímém kopu. Od té doby hostující mužstvo přebíralo iniciativu a byly zde vidět některé hráčské individuality, které mají zkušenosti ať už divizní, a nebo dokonce ligové. Domácí měli ve 34. velkou šanci navýšit skóre, ale Michal Zeman svůj hattrick nedokončil. Hosté v závěru poločasu navyšovali svůj tlak, který vyústil ve srovnání skóre ve 45. minutě: Mihálik – 2:2. Ve druhé půli se na hřišti přiostřilo, ale herně byli lepší hosté a v 66. otočili skóre. Svůj druhý gól dal Jan Škréta – 2:3. Od té doby bylo na hřišti pouze jedno mužstvo a to Pěnčín, který nadělil Raspenavským ještě tři góly – v 70. Zdražil, v 75. Mihálik a v 79. na konečných 2:6 Jaček.
Branky: 12. a 20. Michal Zeman – 25. a 66. Jan Škréta, 45. a 75. Mihálik, 70. Zdražil, 79. Jaček. Rozhodčí: Kafka, ŽK: 3:2, 30 diváků. Raspenava: Urban – Burgr, Balog, Rudolf, Pikous st. – Petrus, Vancl (45. Meneghel), Michal Zeman, Resl – Martin Zeman, Pikous ml. Pěnčín: Brož – Šerpán (46. Jindřich Škréta), Jaček, Lhoták, M. Škréta – Žďárský, Jan Škréta, Zdražil, Matějček – Mihálik, Mynář.

Hejnice B – Krásná Studánka B 2:1 (2:1)
Svou první šanci v 10. minutě hejnický kanonýr Zorenik ještě neproměnil, ale o dvě minuty později se již nováček přeboru radoval. Zorenik dostal krásnou přihrávku mezi obránce od Zrubce a bylo to 1:0. Poté se vyznamenal domácí brankář Chmelík po pěkné střele útočníka Studánky. Ve 23. dal Zorenik svůj druhý gól, tentokrát hlavou, nahrávačem byl opět Zrubec. Dvě minuty před přestávkou však vsítil Jirousek po nedorozumění domácí obrany s brankářem kontaktní gól Studánky. V druhé půli byla hra vyrovnaná, šance se střídaly na obou stranách. Ke konci zápasu se zvyšoval tlak hostů, kteří však neproměnili ani svou největší šanci druhého poločasu – hlavičku v 88. opět zlikvidoval gólman Chmelík, a všechny tři body tak zůstaly
v Hejnicích.
Branky: 12. a 23. Zorenik – 43. Jirousek. Rozhodčí: Svinka, ŽK: 1:0, 50 diváků. Hejnice B: Chmelík – Čivrný, Hostička, Sirůček (66. Filipi), Pecháček (85. Leitner) – Kobr, Zrubec, Šorejs, Sojka (66. Fetr) – Zorenik, Koutný. Krásná Studánka B: Vrábel – Kafka, Hošek, Bufka, Hak – Herman, Balický, Vacek, Hájek – Jirousek, Pova. Střídali Palán, Hnilička.