Nedostatek vůle ke kompromisu ze strany vládní koalice nebo neschopnost opozice najít nové řešení. Ve vzájemné osočování z nic nedělání v případě botiček vyvrcholila diskuze primátora, jeho náměstka a dvou opozičních zastupitelů na Dnu s Deníkem.

Obhajovat své ústupky od předvolebních slibů ČSSD musel hlavně Milan Šír.„V této legislativě není zrušení botiček možné,“ bránil se náměstek libereckého primátora. Hájí se, že před volbami neznala jejich strana všechna fakta, která jsou jim přístupná až nyní. „Například policejní statistiku,“ uvedl Šír. Od předvolebních slibů podle svých slov zcela neodstoupil a o zrušení botiček stále usiluje. V současnosti by byl pro pardubickou variantu, tedy kombinaci systému botiček a lístku za stěrač. „Problém je ve vymahatelnosti pokut,“ upozornil na skutečnost, která dle jeho názoru brání zrušení botiček ze dne na den.

Návrhy padaly i ze strany opozice. „Pro začátek bychom mohli postupovat stejně jako v Jablonci,“ konstatoval Jiří Šolc (SOS pro Liberec). Také jeho strana měla zrušení botiček ve volebním programu do komunálních voleb. V sousedním okresním městě sice botičky nasazují, ale boje proti nepořádným řidičům se neúčastní soukromá firma. „Nemůžeme načerpat data ze smlouvy s Aktivem, která nám stále ještě nebyla vedením města předložena,“ připomněl Šolc.

Neúnavným zastáncem botiček v Liberci je primátor Jiří Kittner. Systém se mu zdá správný, přičemž upozorňuje na chaos, který by podle něj zrušením této represe nastal.

„Bezohlední řidiči si budou parkovat kde chtějí,“ vyjádřil své obavy primátor. Podle jeho slov botičky vadí jen těm, kteří pravidla parkování v Liberci nerespektují. Sám údajně v současnosti přesto pracuje na zlepšení systému.

Samotná SOS pro Liberec prosadit zrušení botičkové vyhlášky zastupitelstvem nemůže. „Je potřeba se dobrat vzájemné shody,“ zdůraznil Jiří Šolc. Ačkoli v libereckém zastupitelstvu sedí po volbách většina takzvaných odpůrců botiček, uzavřením vládní koalice ČSSD a ODS ubyly hlasy možných partnerů. „Jsme si vědomi, že sami nic neprosadíme,“ připomněl Šolc.

Jedinou prokazatelnou aktivitou, směřující k plnění předvolebních slibů, je botičková komise. Ta by měla nejen zjistit, zda jsou botičky legální, ale také přijít s návrhem alternativního řešení pravidel parkování ve stotisícovém městě.

„Botičky byly hlavní vlajkovou lodí programu SOS pro Liberec. Ta ale ještě nic neudělala,“ kritizoval opozici Kittner. On sám je prý připraven každý návrh posoudit a, pokud bude po legislativní stránce průchodný, podpořit. „Je pět měsíců po volbách a zatím žádný nedorazil,“ konstatoval.